Obecné
Milovníci kávy – díl 3: Otestovali jsme, jaká rostlinná mléka se do kávy hodí nejlépe
Cappuccino s hrachovým či sójovým mlékem? Stále běžnější objednávka. V posledních letech je běžné živočišné mléko často nahrazováno rostlinnými alternativami. Důvody jsou různé – od zdravotních, etických či prostě chuti vyzkoušet něco nového. Proto jsme se rozhodli zmapovat nabídku na českém trhu a otestovat, jaká rostlinná mléka se nejlépe hodí ke kávě.
Za vzrůstající popularitu rostlinných nápojů může nejen stále vyšší počet veganů, ale i osob s intolerancí laktózy, které ze stravy vyřazují mléčné výrobky.
Rostlinné mléko do jídelníčku lidé zařazují i z dalších příčin – kvůli jedinečné chuti či perfektním výživovým hodnotám. V neposlední řadě jde také o individuální rozhodnutí podporovat udržitelnější a ekologičtější životní styl.
Nejoblíbenější alternativy mléka v kavárnách
Každý barista potvrdí, že napěnění sójového mléka není žádná legrace. Zvlášť pokud výsledek srovnáváme s hedvábně hebkou texturou toho kravského. Proto vzniká stále více „baristických edic“ rostlinných nápojů, se kterými se profesionálům v kavárnách pracuje lépe.
Mezi nejpoužívanější alternativy živočišného mléka, které najdeme za pulty českých kaváren, patří mandlové, sójové, ovesné, kokosové a hrachové.
Tyto alternativy kravského mléka jsme podrobili testu. Spolu s baristy Julius Meinl jsme z nich připravili klasické cappuccino. Naše hodnocení zohledňuje to, jak moc se výsledek blížil originálu z klasického mléka. Rostlinné mléko by v ideálním případě nemělo překrývat chuť kávy, ale naopak podtrhovat její kvality.
Test baristů - vítězí ovesné a hrachové mléko
Vítězem se jednohlasně stalo ovesné mléko Minor Figures, které je speciálně navrženo přímo pro kávové nápoje. Šlehání horkou parou bylo jednoduché a velmi podobné jako šlehání kravského mléka. Konzistence i chuť ovesného nápoje nepřekrývala jemné vlastnosti kávy a rozvíjela její kvality.
Hned za ovesným mlékem příjemně překvapilo hrachové mléko od švédské firmy Sproud, na českém trhu tuto variantu nabízí firma Green Heads, která se specializuje na baristická rostlinná mléka. Vyrábí se ze speciální odrůdy žlutého hrachu, který připomíná čočku. Mléko má velmi podobné kvality jako kravské mléko a obdobná byla i chuť, která nijak nerušila charakteristiky kávy. Šlehání bylo jednoduché, mléko mělo velmi podobnou texturu a chuť jako kravské.
Další testovaná mléka – mandlové a kokosové už svůj původ nezapřela. Výsledná chuť byla výrazně odlišná od kravského a přebíjela chuť kávy. To ale neznamená, že výsledný nápoj byl špatný. Třeba právě kokosové cappuccino, které jsme ochutnávali, bylo výborné.
Jak vybrat rostlinné mléko ke kávě
Z pohledu baristy je velmi důležité použít správné alternativní mléko ke zvolené kávě. K tmavě praženým zrnům se hodí mléko sójové, ke světle pražené směsi doporučujeme spíše mléko ovesné. I tady se ale projevovaly individuální chuťové preference baristů. Výslednou volbu rostlinného mléka může ovlivnit i cena – ta se pohybuje od 30 Kč za litr nejlevnějšího sójového mléka až po 85 Kč za velmi kvalitní hrachové mléko.
Popularita rostlinných nápojů poroste
Alternativní mléka jsou oblíbená a v žádné dobré kavárně by dnes neměla chybět. Podle výzkumu společnosti Euromonitor International se dá předpokládat, že objednávek na cappuccino s rostlinným mlékem bude přibývat. Segment rostlinných alternativ mléka je totiž jednou z nejrychleji rostoucích kategorií v celosvětové hodnotě 10 miliard dolarů. Jen v letech 2020–2021 činil meziroční nárůst celých 16 %.
Společnost Julius Meinl dlouhodobě podporuje udržitelný přístup k planetě. Přechod z živočišného mléka na rostlinné má spoustu výhod – nejen zdravotních, ale i ekologických. Produkce rostlinného mléka má ve většině případů nižší ekologickou stopu.