Obecné

Milovníci kávy – díl 4: Seznam novoročních předsevzetí

Instantní je pro vás neslušné slovo? Po ochutnání spolehlivě rozlišíte odrůdu kávy i intenzitu jejího pražení? Pak vás vítáme mezi milovníky kávy, kteří mají pro tento nápoj opravdovou vášeň. A pokud se chcete na cestě znalce kávy posunout o další krok, máme pro vás seznam novoročních předsevzetí sestavený experty a baristy Julius Meinl.

1. Načerpejte o kávě co nejvíc informací

 

Za každým šálkem kávy se skrývá komplikovaný proces, který ovlivnil její výslednou chuť i vůni. Od místa, kde se kávová zrna pěstují (důležitá je nadmořská výška), po způsob, jakým se suší (na slunci nebo mechanicky). Pokud chcete kávě opravdu rozumět, stejně jako someliér vínu, seznamte se vždy s příběhem kávy, kterou pijete. 

 

Při objednávání kávy se baristy zeptejte na druh zrn, směs i typ pražení. Pokud vám konkrétní káva chutná, dohledejte si o ní co nejvíce informací. Tříbíte tak své znalosti i chuť. 

 

Zkuste malý informační rychlokurz:

 

– V čem se liší světle a tmavě pražená káva

– Kde všude se káva pěstuje a jakým způsobem?

– Jaké jsou typy kávových zrn?

 

Odpovědi najdete nejen v hlubinách internetu, ale i na stránkách Julius Meinl

 

 

2. Vzdejte se cukru a mléka

 

Umíte-li si vychutnat čistou kávu bez dalších přísad, gratulujeme a tento bod můžete rovnou přeskočit. Pokud ne, zkuste si příště objednat třeba čistou filtrovanou kávu. Je lehká a krásně v ní rozeznáte sladší i ovocnější tóny. Časem se vám vytříbí chuť a naučíte se rozeznávat bohaté kávové podtóny a jemné chuťové nuance, které rostlinná i živočišná mléka zastírají.

 

 

 

 

3. Vyzkoušejte cupping

Zakladatel společnosti Julius Meinl začínal každý den degustací různých káv. Během této ochutnávky naslepo se snažil porovnávat konkurenční kávu s tou vlastní. Domácí cupping ale doporučujeme spíše pokročilejším milovníkům kávy, kteří už se vyznají v přípravě různých typů a odrůd. 

 

Zjistěte si, zda ve vašem okolí nepořádá cupping vaše oblíbená kavárna či pražírna. Většina těchto akcí je přístupná i nováčkům a rychle zde načerpáte spoustu zajímavých a odborných informací. Navíc si můžete během popíjení kávy o kávě povídat – a to je na tom to nejlepší.

 

 

4. Ochutnejte různé druhy kávy

Ve své oblíbené kavárně si zřejmě objednáváte vždy tu stejnou kávu – přesně tak, jak ji máte rádi. Pokud ale chcete vycvičit svoje chuťové pohárky, aby rozeznaly ořechové i čokoládové tóny, musíte je trénovat. Poproste o pomoc baristu, který si s vámi o kávě rád povykládá. Zkuste kávu z aeropressu i french pressu. Z džezvy i V60. Dlouhé i krátké espresso. 

 

Testujte, zkoušejte, vychutnávejte. 

 

 

5.  Zkuste profesionálnější přípravu kávy i doma

Christina Meinl, prezidentka Specialty Coffee Association a zanícená milovnice kávy, upozornila: „O způsobu přípravy kávy byste neměli rozhodovat vy, ale samotná kávová zrna.“ Pro různé druhy kávy jsou vhodné odlišné metody přípravy – některá zrna si říkají o profesionální kávovar, zatímco jiná si nejlépe vychutnáte v dripperu. 

 

Zkuste začít tím nejjednodušším – překapávanou kávou (neboli také Pour Over). Jde o velmi jednoduchou přípravu výtečné filtrované kávy, kdy přes mletou kávu v papírovém filtru pomalu přeléváte horkou vodu. Výsledný nápoj se extrahuje do hrnku pod filtrem. Do domácí výbavy se perfektně hodí také french press.

 

Zajímají vás další tipy, jak připravit výbornou kávu? 

 

Seznamte se s 5 nejpopulárnějšími metodami její přípravy a konkrétními návody.

 

 

 

 

6. Kupte si kvalitní mlýnek a váhu

Bez dobrého mlýnku se při přípravě domácí kávy neobejdete. V obchodech i pražírnách sice zakoupíte i mletou kávu, nejlepší je však zrna pomlít těsně před přípravou. Zachováte tak jejich intenzivní chuť a vůni. Stejně důležité je namlít kávu na správnou hrubost – pro french press se hodí vyšší hrubost, zatímco pro espresso je vhodné jemné mletí. 

 

Základní výbavou domácího baristy je i váha na kávu. Při přípravě espressa je nezbytná, stejně jako u alternativních metod přípravy. Většina kávových receptur počítá s přesnou gramáží, kterou neodhadnete jen od oka. Pouze díky váze docílíte ideální chuti, kterou dokážete spolehlivě zopakovat při každém vaření.

 

Chcete se dozvědět více?

Přečtěte si více o kávě a čaji, jejich přípravě a oblíbených kávových a čajových nápojích.

Zobrazit více

Sdílej článek

Může vás také zajímat