Obecné

ZE SUDU WHISKY – Naše nová limitovaná edice kávy

Co získáte kombinací kávy a whisky? Netradiční specialitu, která vám okamžitě zachutná. Rádi bychom vám představili nejnovější kávu limitované edice Julia Meinla „The Originals“. Díky unikátnímu procesu zrání kávových zrn v sudech od whisky zachutná tato speciální edice jak milovníkům kávy, tak whisky.

Angelika Galas pracuje ve společnosti Julius Meinl jako vedoucí baristické Akademie v Rakousku a v přípravě kávových specialit je tak odbornicí na slovo vzatou. Proto jsme ji položili pár otázek ohledně nové kávy – Vietnam Whisky Barrel Aged Arabica.

 

 

Dnes se budeme bavit o nové limitované edici „The Originals“ Vietnam Limited. Můžete nám ji představit?

Zrnka této kávy procházejí výjimečnou procedurou. Ihned po sklizni jsou umístěna do sudů po skotské single malt whisky, kde několik týdnů ve vlhku zrají. Ruční způsob výroby dodává celé technice komplexní chuť – výsledkem je jedinečná káva s výrazným aroma skotské whisky.

 

 

Jaké aroma a chuť mohou zákazníci čekat?

Je to káva, která spojuje to nejlepší z obou světů. Chuť jedinečné kávy s plnou a bohatou chutí skotské whisky, která v ústech zanechává krémový pocit. V kávě jsou dokonale vyváženy sladkost, kyselost a hořkost. V chuťovém profilu oceníte kořenité tóny hřebíčku, meruněk a v závěru ucítíte 100% kakao.

 

 

Prozraďte nám víc o způsobu výroby. Jak vás to napadlo? A v čem je tato káva výjimečná?

Ve světě kávových speciálů se objevuje trend speciálních závěrečných procesů, jako je zrání kávy v sudech od whisky či rumu. Jeden z našich dodavatelů nám dal ochutnat kávu ze sudů od whisky a okamžitě nás zaujala. V posledních letech se na trhu objevila spousta ochucených káv. Jenže většina z nich je dochucená až po procesu pražení. Tato káva je výjimečná tím, že zelená zrna jsou několik týdnů uskladněna v prázdných sudech od whisky, což jim umožňuje přirozeně absorbovat vůni tohoto nápoje. Nejde o uměle přidanou příchuť, proto je káva tak inovativní.

 

 

 

Ve které části Vietnamu se káva pěstuje?

Káva se pěstuje a zpracovává ve vesnici Caudat v provincii Lam Dong. Jde o zcela novou pestitelskou oblast v srdci Vietnamu určenou k produkci kávových speciálů.

 

 

Na obalu kávy je vodní buvol – z jakého důvodu?

Na každé z našich limitovaných edic najdete zvíře ze země původu zrnek. Většinou jde o ohrožený druh. Jedním z našich hlavních cílů je chránit přírodu a zachovat biologickou rozmanitost regionů, ve kterých pěstujeme kávová zrna. Historie domestikovaných vodních buvolů sahá tisíce let do minulosti. Zvíře je součástí vietnamské kultury a je v ní hluboce zakořeněno, proto jsme ho vybrali.

 

 

Je zřejmé, že je vám toto téma blízké. Přispívá vietnamská limitovaná edice „The Originals“ k ochraně přírody?

Ano, samozřejmě. Společnost Julius Meinl věnuje z každého balení kávy The Originals Vietnam Whisky Barrel 1 euro Světovému fondu na ochranu přírody (WWF). Pomáhá tak zachovat přirozená místa výskytu vietnamského vodního buvola a podporuje zachovat biologickou rozmanitost v regionu. Máme z této spolupráce velkou radost!

 

 

Máte nějaký tip, jak si nejlépe vychutnat vietnamskou limitovanou edici „The Originals“?

Moje osobní doporučení je připravit dovjité espresso v pákovém kávovaru. Umístit 18 gramů jemně mleté kávy do 14 gramové misky a během 26vteřinové extrakce připravit 32 gramů nápoje. To nejlepší ze zrn získáte, pokud použijete vodu o teplotě 93 °C.

Zkuste si z nové vietnamské limitky připravit i delikátní batch brew. Nahrubo namelte 75 gramů kávy a zalijte ji 1 litrem vody o teplotě 93 °C.

Chcete i Vy tuto jedinečnou kávu ochutnat?

Kontaktujte nás a dozvíte se víc

Napište nám

Sdílej článek