Obecné

Co nesmí chybět vaší kavárně? Perfektní barista - Bez skvělého baristy nebudete mít skvělou kavárnu

V Itálii platí tato rovnice: miscela + machina + mani = espresso. K přípravě dokonalé kávy jsou nezbytné tři elementy: káva + kávovar + barista – neboli jeho šikovné a zkušené ruce. Až spojením všech těchto složek vznikne nápoj hodný svého názvu. Je jasné, co způsobí nekvalitní káva či kávovar. Co když ale snížíte nároky na baristu?

Aktuální doba není pro restaurace a kavárny jednoduchá. Namísto podniků s obsluhou se čím častěji objevují koncepty take-away bister a cafe to go. Řada z nich si vystačí s levnějším kapslovým či automatickým kávovarem a kvalitní baristé odchází do lépe placených oborů. Spousta z podniků prostě hledá způsoby, jak ušetřit náklady. Snížení nároků na personál či jeho stav se může zdát jako cesta.

 

Můžete toto období, které je pro gastronomii jedním z nejtěžších v historii, ustát i s méně zkušeným baristou?

 

Miscela + machina (káva + kávovar)

  • Prvním předpokladem skvělé kávy (a potažmo skvělé kavárny) je její perfektní kvalita. Značka Julius Meinl je po celém světě známá pro svou prvotřídní kávu, která splňuje ty nejpřísnější standardy. Zelená zrna získáváme přímo od místních pěstitelů, sami je pražíme a balíme, aby si zachovali chuť i aroma co nejdéle. 
  • Stejně tak se na nás můžete spolehnout v kavárenských technologiích. Vybírat si můžete z široké škály profesionálních kávovarů a baristických pomůcek. Dodáváme vše, co je potřeba pro váš prvotřídní servis – od mlýnků na kávu po chladiče mléka. 
  • Miscela a machina je na nás. Dále však kvalita nápoje spočívá ve vašich rukou, či v rukou vašeho baristy. 

 

Mani – budoucnost kavárny je v rukou vašeho baristy

  • Barista musí být člověk na svém místě. Stojí na něm úspěch vašeho podniku. Je úplně jedno, zda má po ruce prvotřídní kávu a technologie. Pokud z nich personál nedokáže vytěžit to nejlepší, vaši hosté nikdy nedostanou skvělou kávu. Barista musí rozumět kávě, správně naladit mlýnek a nastavit kávovar pro každou kávovou směs.

 

Další důvody, proč potřebujete skvělého baristu

 
1. Naváže vztah s hosty

 

Budete se vracet do kavárny, kde je obsluha nepříjemná? Proč byste to dělali? Kývnutí na pozdrav, otázka jak se máte… prostě drobná přátelská gesta – to jsou důvody, proč se z běžné kavárny stane vaše oblíbená. Barista musí umět komunikovat s hostem a vytvořit vstřícnou atmosféru. Vysvětlit mu rozdíly mezi jednotlivými druhy kávových směsí. A doporučit mu takový nápoj, který uspokojí jeho chutě.

 

2. Káva je pro něj vášeň

 

Příprava kávy by pro baristu neměla být jen rutinní záležitost, ale vášeň. Aby si dal záležet na každém šálku espressa či cappuccina. Barista by se měl ve své práci profilovat a zlepšovat – někoho baví latté art, někdo se najde ve filtrované kávě či alternativních způsobech přípravy. Důležité je kávu pít, neustále se vzdělávat a držet krok s trendy. V ideálním případě i cestovat a nasávat inspiraci. 3. Můžete se na něj spolehnout 

 

V gastronomii platí, že bez dobrého týmu nemá podnik šanci. Špatná atmosféra se šíří rychle a nezůstane jen v kuchyni či za barem. Vyberte si baristu, který bude spolehlivý parťák – pomůže vám s vymýšlením kávových speciálů do sezónního lístku a dokáže spárovat kávu k jídlu. Jeho náplň práce je individuálnější a připomíná spíš sólistu v opeře. Pokud se ale nenaladí na celý orchestr, nebude to fungovat. 

 

… už tedy víte, co se stane, pokud snížíte nároky na baristu?

 

Investujte do školení
 
Julius Meinl je rodinný podnik, a proto si zakládáme na úzké spolupráci s restauracemi, hotely a kavárnami. Chceme vás i v této době maximálně podporovat a poskytovat služby šité na míru vaší kavárně. Proto nabízíme baristická školení a odborné kurzy, které pomohou zvednout úroveň vašich baristů. A zajistí, že svým zákazníkům nabídnete vždy ten nejlepší šálek kávy.

 

Neváhejte se nám ozvat

Chceme vás i v této době maximálně podporovat a poskytovat služby šité na míru vaší kavárně.

Spojte se s námi

Sdílej článek