Obecné

Milovníci kávy – díl 4: Seznam novoročních předsevzetí

Instantní je pro vás neslušné slovo? Po ochutnání spolehlivě rozlišíte odrůdu kávy i intenzitu jejího pražení? Pak vás vítáme mezi milovníky kávy, kteří mají pro tento nápoj opravdovou vášeň. A pokud se chcete na cestě znalce kávy posunout o další krok, máme pro vás seznam novoročních předsevzetí sestavený experty a baristy Julius Meinl.

1. Načerpejte o kávě co nejvíc informací

 

Za každým šálkem kávy se skrývá komplikovaný proces, který ovlivnil její výslednou chuť i vůni. Od místa, kde se kávová zrna pěstují (důležitá je nadmořská výška), po způsob, jakým se suší (na slunci nebo mechanicky). Pokud chcete kávě opravdu rozumět, stejně jako someliér vínu, seznamte se vždy s příběhem kávy, kterou pijete. 

 

Při objednávání kávy se baristy zeptejte na druh zrn, směs i typ pražení. Pokud vám konkrétní káva chutná, dohledejte si o ní co nejvíce informací. Tříbíte tak své znalosti i chuť. 

 

Zkuste malý informační rychlokurz:

 

– V čem se liší světle a tmavě pražená káva

– Kde všude se káva pěstuje a jakým způsobem?

– Jaké jsou typy kávových zrn?

 

Odpovědi najdete nejen v hlubinách internetu, ale i na stránkách Julius Meinl

 

 

2. Vzdejte se cukru a mléka

 

Umíte-li si vychutnat čistou kávu bez dalších přísad, gratulujeme a tento bod můžete rovnou přeskočit. Pokud ne, zkuste si příště objednat třeba čistou filtrovanou kávu. Je lehká a krásně v ní rozeznáte sladší i ovocnější tóny. Časem se vám vytříbí chuť a naučíte se rozeznávat bohaté kávové podtóny a jemné chuťové nuance, které rostlinná i živočišná mléka zastírají.

 

 

 

 

3. Vyzkoušejte cupping

Zakladatel společnosti Julius Meinl začínal každý den degustací různých káv. Během této ochutnávky naslepo se snažil porovnávat konkurenční kávu s tou vlastní. Domácí cupping ale doporučujeme spíše pokročilejším milovníkům kávy, kteří už se vyznají v přípravě různých typů a odrůd. 

 

Zjistěte si, zda ve vašem okolí nepořádá cupping vaše oblíbená kavárna či pražírna. Většina těchto akcí je přístupná i nováčkům a rychle zde načerpáte spoustu zajímavých a odborných informací. Navíc si můžete během popíjení kávy o kávě povídat – a to je na tom to nejlepší.

 

 

4. Ochutnejte různé druhy kávy

Ve své oblíbené kavárně si zřejmě objednáváte vždy tu stejnou kávu – přesně tak, jak ji máte rádi. Pokud ale chcete vycvičit svoje chuťové pohárky, aby rozeznaly ořechové i čokoládové tóny, musíte je trénovat. Poproste o pomoc baristu, který si s vámi o kávě rád povykládá. Zkuste kávu z aeropressu i french pressu. Z džezvy i V60. Dlouhé i krátké espresso. 

 

Testujte, zkoušejte, vychutnávejte. 

 

 

5.  Zkuste profesionálnější přípravu kávy i doma

Christina Meinl, prezidentka Specialty Coffee Association a zanícená milovnice kávy, upozornila: „O způsobu přípravy kávy byste neměli rozhodovat vy, ale samotná kávová zrna.“ Pro různé druhy kávy jsou vhodné odlišné metody přípravy – některá zrna si říkají o profesionální kávovar, zatímco jiná si nejlépe vychutnáte v dripperu. 

 

Zkuste začít tím nejjednodušším – překapávanou kávou (neboli také Pour Over). Jde o velmi jednoduchou přípravu výtečné filtrované kávy, kdy přes mletou kávu v papírovém filtru pomalu přeléváte horkou vodu. Výsledný nápoj se extrahuje do hrnku pod filtrem. Do domácí výbavy se perfektně hodí také french press.

 

Zajímají vás další tipy, jak připravit výbornou kávu? 

 

Seznamte se s 5 nejpopulárnějšími metodami její přípravy a konkrétními návody.

 

 

 

 

6. Kupte si kvalitní mlýnek a váhu

Bez dobrého mlýnku se při přípravě domácí kávy neobejdete. V obchodech i pražírnách sice zakoupíte i mletou kávu, nejlepší je však zrna pomlít těsně před přípravou. Zachováte tak jejich intenzivní chuť a vůni. Stejně důležité je namlít kávu na správnou hrubost – pro french press se hodí vyšší hrubost, zatímco pro espresso je vhodné jemné mletí. 

 

Základní výbavou domácího baristy je i váha na kávu. Při přípravě espressa je nezbytná, stejně jako u alternativních metod přípravy. Většina kávových receptur počítá s přesnou gramáží, kterou neodhadnete jen od oka. Pouze díky váze docílíte ideální chuti, kterou dokážete spolehlivě zopakovat při každém vaření.

 

Chcete se dozvědět více?

Přečtěte si více o kávě a čaji, jejich přípravě a oblíbených kávových a čajových nápojích.

Zobrazit více

Sdílej článek

Může vás také zajímat

Obecné

Milovníci kávy díl 2: 5 nejpopulárnějších metod přípravy káv

16.11.2021

Někdo vás požádá o šálek kávy a vás hned napadne spousta doplňujících otázek? Vybrat světle nebo tmavě pražená zrna? Sáhnout po moka konvičce nebo french pressu? A jakou hrubost mletí zvolit? Chápeme vás. A proto jsme připravili další díl našeho vzdělávacího seriálu o kávě. Tentokrát si představíme 5 nejpopulárnějších metod přípravy kávy, které se vám budou hodit.

Obecné

Milovníci kávy – díl 3: Otestovali jsme, jaká rostlinná mlék

29.11.2021

Cappuccino s hrachovým či sójovým mlékem? Stále běžnější objednávka. V posledních letech je běžné živočišné mléko často nahrazováno rostlinnými alternativami. Důvody jsou různé – od zdravotních, etických či prostě chuti vyzkoušet něco nového. Proto jsme se rozhodli zmapovat nabídku na českém trhu a otestovat, jaká rostlinná mléka se nejlépe hodí ke kávě.

Obecné

Milovníci kávy – díl 1: 7 faktů o kávě, které jste možná nez

27.10.2021

Je pro vás káva vášní? Umíte si ji vychutnat a rádi zkoušíte různé odrůdy i způsoby její přípravy? Pak se vám bude líbit náš nový vzdělávací seriál, kde se v každém dílu podíváme kávě na zrnko trochu detailněji. V prvním díle jsme shromáždili sedm zajímavostí, které by měl znát každý, kdo žije kávou stejně jako my.