Recepty na kávové speciality nejen z Vídně

Vůně, barva, chuť – jednotlivé kávové nápoje se od sebe mohou velmi lišit. Objevte tradiční kávové speciality existující po celá staletí. Nesou jména slavných spisovatelů, skladatelů a aristokratů – a také dnes chutnají stejně, jako v době, kdy byly poprvé připraveny. 

Ochutnejte nejznámější kávové recepty

Základ pro všechny recepty:

Espresso

  • coffee-beans 7–10 gramů čerstvě namleté kávy
  • weight Síla pěchování kávy 15–20 kg
  • time-clock Během 20–30 vteřinové extrakce vyprodukovat 30 ml kávy (včetně pěny)
product image

Podávejte v malém šálku kónického tvaru, který zvýrazní nazlátlou a jemně mramorovanou pěnu.

Schwarzer

Malý nebo velký Schwarzer se připravuje z klasického nebo dvojitého espressa. Je potřeba 7 nebo 14 gramů kávy a 3 nebo 6 cl vody. Doba extrakce je 20–30 vteřin.

Brauner

Malý nebo velký Brauner se připravuje z klasického či dvojitého espressa, kte kterému se podává smetana v mlékovničce. Díky tomu si kávu můžete vychutnat přesně podle svého vkusu. 

Americano

Espresso podávané ve větším šálku. Servíruje se s horkou vodou, kterou je možné do kávy přilít podle vlastních preferencí. Pije se s mlékem i bez. 

Viennese Melange

Melange je velmi typická vídeňská kávová specialita. Obsahuje malé espresso servírované v lungo šálku s lehce napěněným mlékem a mléčnou pěnou na povrchu. 

Kaffee verkehrt (Latte Macchiato)

Verkehert znamená v němčině naruby – tento nápoj se tak jmenuje proto, že obsahuje více mléka než kávy. Do vysoké sklenice vlijte ⅓ horkého mléka, ⅓ mléčné pěny a opatrně dolijte klasické espresso.

Franziskaner

Káva podobná melange, ve které mléčnou pěnu nahrazuje šlehačka. Klasické espresso ve velkém šálku dolijte teplým mlékem a navrch přidejte šlehačku. Vše v poměru ⅓ kávy, ⅓ mléka, ⅓ šlehačky. 

Mozart Café

Nápoj pojmenovaný po světoznámém skladateli se připravuje z dvojitého espressa se šlehačkou. Servíruje se spolu s 2 cl sherry brandy v samostatné skleničce.

Maria Theresia

Klasická delikatesa vídeňských kaváren nesoucí jméno habsburské panovnice. Základem je dvojité espresso s pomerančovým likérem. Navrch přidejte šlehačku a pomerančovou kůru. Můžete servírovat s cukrem k doslazení nápoje.

The Wiener Eiskaffee (Viennese Iced Coffee)

Připravuje se ze 2 kopečků vanilkové zmrzliny, které se zalijí studeným mlékem a 2 šálky espressa. Při servírování nezapomeňte na brčko a dlouhou lžičku.