Obecné

Milovníci kávy díl 2: 5 nejpopulárnějších metod přípravy kávy

Někdo vás požádá o šálek kávy a vás hned napadne spousta doplňujících otázek? Vybrat světle nebo tmavě pražená zrna? Sáhnout po moka konvičce nebo french pressu? A jakou hrubost mletí zvolit? Chápeme vás. A proto jsme připravili další díl našeho vzdělávacího seriálu o kávě. Tentokrát si představíme 5 nejpopulárnějších metod přípravy kávy, které se vám budou hodit.

 

1. Moka konvička 

Princip přípravy kávy v moka konvičce je ve srovnání s přípravou espressa podobný. Stejně jako v případě espressa pára protlačí vodu skrze vaši dokonale namletou kávu – ale pod mnohem nižším tlakem. Na síle chuti se to však neprojeví, káva z moka konvičky má velmi výrazné aroma i chuť. Většinou jí však chybí krémová pěna, která je typická pro espresso. Pokud však nemáte po ruce kvalitní a drahý kávovar, je to skvělá alternativa, jak připravit silnou a chutnou kávu.

 

Jak na přípravu kávy v moka konvičce:

 • Moka konvičku naplňte horkou vodou namísto studené.
 • V okamžiku, kdy uslyšíte bublání, sejměte konvičku z plotny.
 • Okamžitě přelijte do šálku, aby nedošlo k připálení kávy.

 

 

2. French Press

Příprava kávy ve french pressu funguje na velmi jednoduchém principu. Kádinka s pístem či filtrem stlačením odděluje mletou kávu od vody. Jak název napovídá, jde o francouzský vynález z roku 1800.

 

Pokud kávu správně namelete, nemůžete nic pokazit. Stačí dodržovat několik základních pravidel. Kávu zalijte horkou vodou a nechejte 3–4 minuty odstát. Poté pomalu a plynule stlačujte píst a odfiltrujte nápoj od sedliny. Výsledná chuť kávy většinou závisí především na jejím pomletí. Ujistěte se, že zrna mají vyšší hrubost. Naopak velmi hrubě namletá zrna by mohla ucpat filtr. A příliš jemně namletá káva by zase mohla skrz filtr proniknout do nápoje.

 

Jak na přípravu kávy ve french pressu:

 • Kávu pomelte na vyšší hrubost – ideální je konzistence cukru krystal.
 • Nechte kávu extrahovat po dobu 3-4 minut.
 • Čerstvou kávu ihned servírujte.

 

 

3. V60 dripper

Odměřte si správné množství kávy a namelte ji. Kávu byste sice měli odměřovat při všech metodách její přípravy, nejdůležitější je to však právě u metody V60. Vaše preciznost se ve výsledku velmi výrazně projeví.

 

Do vrchní části V60 vložte papírový filtr a propláchněte jej vodou. Poté vsypte správně namletou kávu. Odměřte si správné množství horké vody a začněte zalévat. Klíčovým faktorem pro rozvinutí všech chutí je velmi pomalé zalévání krouživým pohybem. Nakonec jemně zatočte se šálkem kávy či dekantérem, aby se chutě promísily. Před konzumací nechejte kávu chvíli odstát.

 

Metoda přípravy V60 vyžaduje přesnost a trpělivost. Ideálního výsledku dosáhnete, pokud budete pracovat s přesně odměřeným množstvím kávy i vody. Pak si ale vychutnáte skutečně kvalitní kávu s nádherně komplexní chutí a aroma.

 

Jak na přípravu kávy metodou V60:

 • Zvolte středně pražený typ kávy.
 • Kávu pomelte na střední hrubost – ideální je konzistence cukr krupice.
 • Kávu zalijte přibližně dvojnásobným množstvím vody a vyčkejte 30 sekund.
 • Vodu pomalu dolévejte krouživými pohyby od středu ke krajům, aby se vytvořila plochá struktura kávové sedliny.
 • Každých 30 sekund přibližně 50–75 ml vody do celkového množství.
 • Kávu nechejte tzv. kvést maximálně 3 minuty. 
 • Na každý gram kávy počítejte 10–20 ml vody – dávkujte podle požadované intenzity nápoje.

 

 

4.  Espresso

Nejznámější způsob přípravy kávy, který bývá nejběžnější v kavárnách. K přípravě chutného espressa je potřeba velký drahý kávovar, jenž nebývá běžnou výbavou domácnosti.

 

Mechanismus přípravy espressa funguje tak, že horká voda pod vysokým tlakem prochází vrstvou kompaktně namleté kávy napěchované v portafiltru. Díky tomu má výsledný nápoj intenzivní plnou chuť a aroma.

 

Jak na přípravu espressa:

 • Zvolte velmi jemné mletí kávy.
 • Kávu rovnoměrně rozprostřete do portafiltru.
 • Použijte tamper.
 • Extrakce by měla trvat 20–30 sekund.
 • Správný objem espressa je 25–30 ml. 

 

 

5. Aeropress

Metodu přípravy kávy pomocí aeropressu vyvinul v roce 2005 profesor Alan Adler. Stanfordský milovník kávy chtěl vymyslet způsob, jak připravit výtečnou kávu bez známky acidní či hořké chuti. Geniálně jednoduchý přístroj se stal mezi baristy kultovním nástrojem a pravidelně se pořádají soutěže a šampionáty v přípravě kávy pomocí aeropressu.

 

Aeropress přímo vyzývá k experimentům, a tak milovníci kávy testují různé teploty, hrubost mletí a dalšími proměnné s cílem připravit tu nejdokonalejší kávu. Výsledná chuť nápoje z aeropressu je vyvážená a má velmi nízkou aciditu.

 

Celý mechanismus funguje na principu tlaku. Namletou kávu vložíte do aeropressu s horkou vodou a poté pomocí pístu slačíte zachycený vzduch dolů do spařovací komory. Ten protlačí vodu skrze kávu a papírový filtr přímo do šálku či jiné nádoby určené k podávání.

 

Kouzlo aeropressu spočívá v jeho jednoduchosti, univerzálnosti a velmi snadném čištění. A bezesporu také v perfektním výsledku – delikátní kávě!

 

Jak na přípravu kávy pomocí aeropressu:

 • Vyzkoušejte obrácený postup: přístroj postavte dnem vzhůru na píst, do horní nádoby dejte kávu a zalijte horkou vodou.
 • Ideální doba louhování sedliny je 2–3 minuty.
 • Oblíbená je metoda bypass – připravte velmi koncentrovanou kávu v aeropressu a přilijte do ní dodatečně horkou vodu.

 

 

Stupeň mletí kávy ovlivňuje její chuť a měl by se přizpůsobit preferovanému způsobu přípravy.

 

Napadají vás další dotazy?

Kontaktujte nás

Napište nám

Sdílej článek

Může vás také zajímat

Obecné

Světový den kávy 2022.

29.09.2022

Postaráme se o to, aby káva, kterou vám nabízíme, byla o zrnko udržitelnější. Proto Vám v duchu tohoto výjimečného dne vzkazujeme - vychutnejte si okamžik. My se postaráme o zbytek. Milovníci kávy, kteří si 1. října objednají v některém ze zúčastněných podniků kávu, navíc dostanou poukaz na další 1+1 kávu zdarma. Společně se tak můžeme doslova zasadit o zelenější budoucnost.

Obecné

Milovníci kávy – díl 3: Otestovali jsme, jaká rostlinná mlék

29.11.2021

Cappuccino s hrachovým či sójovým mlékem? Stále běžnější objednávka. V posledních letech je běžné živočišné mléko často nahrazováno rostlinnými alternativami. Důvody jsou různé – od zdravotních, etických či prostě chuti vyzkoušet něco nového. Proto jsme se rozhodli zmapovat nabídku na českém trhu a otestovat, jaká rostlinná mléka se nejlépe hodí ke kávě.

Obecné

Milovníci kávy – díl 1: 7 faktů o kávě, které jste možná nez

27.10.2021

Je pro vás káva vášní? Umíte si ji vychutnat a rádi zkoušíte různé odrůdy i způsoby její přípravy? Pak se vám bude líbit náš nový vzdělávací seriál, kde se v každém dílu podíváme kávě na zrnko trochu detailněji. V prvním díle jsme shromáždili sedm zajímavostí, které by měl znát každý, kdo žije kávou stejně jako my.