Obecné

Earl Grey Hot Toddy: čaj s kapkou whiskey pro dlouhé zimní večery

Máme pro vás recept na speciální zimní drink – přijďte na chuť legendárnímu čaji v netradiční kombinaci.

Příběhů, jak k pojmenování čaje došlo, je nespočet. A jsou stejně neodolatelné jako dobře známý silný nápoj s květinovými a citronovými tóny. 


Říká se, že čaj daroval lordu Greyi z vděčnosti otec čínské rodiny. Jeden z lordových mužů měl údajně zachránit Číňanova syna před utonutím. Příběh má ale menší trhliny – neexistují žádné důkazy, že by lord Earl Grey někdy vkročil do Číny.


Rodina Grayů tvrdí, že čajová směs byla namíchána ve východní Asii přímo pro lorda samotného. Vyvážit měla hroznou pachuť místní vody, která se tehdy podávala v jejich sídle ve vesnici Howick Hall. Na rozdíl od ostatních černých čajů obsahuje Earl Grey bergamotový olej. Právě ten dokázal proměnit špatnou vodu v nápoji v lahodnou. 

Nejpopulárnější je však příběh o tom, jak byla receptura čaje objevena zcela náhodně. Britskou loď naloženou sudy bergamotového oleje a černého čaje zastihla bouře. Sudy se převrátily a čaj nedopatřením nasákl olejem. Když lord Earl Grey obdržel svůj poškozený náklad, všichni předpokládali, že ho vysype do vody. On ale čaj ochutnal a jeho aroma ho natolik zaujalo, že ho začal profesionálně vyprávět. 


Dnes už asi nezjistíme, jak oblíbený čaj skutečně vznikl. Ale určitě je za ním – jako za všemi dobrými věcmi v životě – dlouhá historie.  


Máme pro vás ještě jeden příběh, jehož děj můžete tvořit sami. Psát se začal na plantážích Srí Lanky a jižní Indie, kde pěstujeme náš prémiový čaj. Odtud ho Julius Meinl dováží přímo do vašeho šálku. Věříme, že si ho za dlouhých zimních večerů vychutnáte v netradiční receptuře s kapkou whisky. A dál je to na vás…
Recept na Earl Grey Hot Toddy

Ingredience (2 drinky)


1,5 šálku vody (300 ml)

2 čajové sáčky Julius Meinl – Earl Grey Blossom

šťáva ze 2 citronů

2 lžíce medu

1 panák whisky bourbon


Příprava:


Nazujte si své oblíbené pantofle a teplý župan (i pokud máte na návštěvě přátele). 

Do hrnce nalijte vodu a přiveďte ji k varu.

Oba čajové sáčky vhoďte do vody a louhujte je přibližně po dobu 2 oblíbených písniček (cca 5 minut).

Přidejte citronovou šťávu, med a whisky. Za poslechu dalších dvou písniček nechte nápoj mírně probublávat.

Drink nalijte do šálku čaje a naservírujte sobě i své návštěvě. Právě jste vytvořili ideální podmínky pro vyprávění a sdílení vašich příběhů. Anebo oblíbenou aktivitu, která žádná slova nepotřebuje – Netflix & chill. Je to na vás!


Inspirujte se dalšími recepty na kávové a čajové drinky, které se perfektně hodíhodní pro zimní večery.

Dozvědět se více...

Přečtěte si více o kávě a čaji, jejich přípravě a oblíbených nápojích na bázi kávy a čaje.

Zjistit více

Sdílej článek

Může vás také zajímat

Obecné

Co nesmí chybět vaší kavárně? Perfektní barista - Bez skvělé

28.01.2022

V Itálii platí tato rovnice: miscela + machina + mani = espresso. K přípravě dokonalé kávy jsou nezbytné tři elementy: káva + kávovar + barista – neboli jeho šikovné a zkušené ruce. Až spojením všech těchto složek vznikne nápoj hodný svého názvu. Je jasné, co způsobí nekvalitní káva či kávovar. Co když ale snížíte nároky na baristu?

Obecné

Dva recepty na letní koktejly, které navždy změní váš pohled

28.06.2022

Čaj dodá každému koktejlu osobité charisma a příjemnou vůni – ať už jej vylouhujete předem nebo do nápoje vhodíte jen pár lístků.