Obecné

Adventní kalendář Julius Meinl: 24 tipů, jak si vychutnat kávu ekologičtějším způsobem

Kdo by neměl rád adventní kalendáře… My jsme si ale letos řekli, že to uděláme jinak. Odpustíme si trochu čokolády a namísto toho nabídneme něco netradičního – 24 praktických tipů, jak můžete svůj každodenní rituál pití kávy udělat ohleduplnější k životnímu prostředí.

Snažíme se tak dodržet závazek, který jsme učinili na Světový den kávy. Postaráme se o to, aby káva, kterou vám nabízíme, byla o zrnko udržitelnější.  Vychutnejte si okamžik. O zbytek se postaráme my.1. Poznejte svou kávu a čaj

Připravujte si doma pouze kávu a čaj, které mají certifikaci Fairtrade a UTZ. Budete tak mít jistotu, že pocházejí z udržitelných zdrojů. Přesně jako káva a čaj značky Julius Meinl.

 

2. 100% biologicky rozložitelné kapsle 

Na trhu najdete bezpočet kávových kapslí. Rozhodněte se pro 100% biologicky rozložitelné kapsle. Právě letos jsme stejný typ kapslí uvedli i pod značkou Julius Meinl.

3. Udržitelné balení

Zaměřte se i na obaly, do kterých je vaše káva zabalena. Není úplně jednoduché vytvořit 100% ekologický obal, protože káva má pro správné uskladnění velmi specifické nároky. 


Můžete si ale vybrat značky, které se rozhodli stát se udržitelnější. Ve společnosti Julius Meinl se nám podařilo vytvořit udržitelná balení pro sortiment čajů. A na udržitelnějších kávových obalech právě pracujeme!

 

4. Kvalita versus kvantita 

Životní mantra, která se dá velmi dobře vztáhnout i na spotřebu kávy. Při nákupu vždy upřednostňujte co nejkvalitnější kávu.

 

5. Rostlinná alternativa 

Snižte nebo zcela nahraďte konzumaci mléčných výrobků jejich rostlinnými alternativami. Výběr dnes máte širší, než kdykoliv předtím!


6. Ruční příprava

Zkuste připravovat kávu alternativními způsoby – třeba v moka konvičce a nebo pomocí V60. Kvůli jednomu hrnku kávu nemusíte startovat celý kávovar. I malé kroky mají smysl!

 

7Recyklovatelný filtr

Ať už si doma připravujete kávu jakýmkoliv způsobem, pořiďte si opakovaně použitelný filtr. Možností je dnes spousta a perfektně nahradí váš jednorázový papírový filtr.


8. Porce kávy

Namelte si pouze tolik kávy, kolik potřebujete pro danou porci. Zde vám přijde k ruce stará dobrá kávová váha.

9. Vypněte spotřebiče

Vodu pro přípravu kávy nebo čaje ohřejte krátce před zalitím. A používáte-li doma kávovar na espresso, mějte jej vypnutý. Zapněte jej vždy pouze na dobu přípravy kávy.

 

10. Letní cold brew

Vychutnejte si během letních měsíců delikátní a osvěžující cold brew. Pro jeho přípravu nemusíte ohřívat vodu a uspoříte tak energii.

 

11. Buďte všímaví

Během přípravy buďte pozorní – neplýtvejte zbytečně kávou ani vodou, které používáte.

 

12. Z druhé ruky 

Pořiďte si vybavení pro přípravu kávy z druhé ruky. Na internetu najdete spoustu skvělého vybavení – od kávovaru, přes moka konvičky až po mlýnky.

13. Energetický štítek 

Pořizujete nový kávovar? Berte v potaz energetickou třídu kávovaru, který vám umožní dlouhodobě snížit spotřebu energie. 

 

14. Opravy & recyklace

Trochu jsme dnes zapomněli, že když věci přestanou fungovat, dají se opravit. Pokud vám přestane fungovat kávovar, zkuste před nákupem nového kousku zjistit, zda nejde opravit.


Přišel čas na nový kávovar? Nezapomeňte ten starý odnést do sběrného dvora, nebo na místo pro zpětný sběr elektrozařízení.

 

15. Vyčistěte kávovar 

Udržujte svůj kávovar v čistotě. Zajistíte tak, že funkce ohřevu bude účinná a nebude zbytečně spotřebovávat elektrickou energii.

 

16. Ekologické čisticí prostředky 

Netýká se to přípravy kávy, ale i úklidu poté. K mytí svého šálku kávy a dalšího nádobí používejte pouze ekologické čisticí prostředky.

17. Kávová sedlina 

Kávová sedlina je praktická věc, kterou můžete přidat do kompostu. Lógr je opravdu skvělé hnojivo a pokud si pročtete články na internetu, zjistíte, že má velmi všestranné využití.

 

18. Skladování kávy 

Jak už jsme zmiňovali, káva má na své skladování vysoké nároky. Proto s ní zacházejte správně, abyste zamezili zvětrání. Skladujte ji ve vzduchotěsné a tmavé nádobě, kde si nejlépe uchová své aroma.

 

19. Debatujte 

Možná se vaše oblíbená kavárna zatím nevydala na cestu k udržitelnější přípravě kávy. To ale neznamená, že ji nemůžete inspirovat právě vy!

 

20. Zeptejte se baristy

Zajímejte se o původ kávy, kterou vám barista servíruje v šálku. Ujistěte se, že používá pouze zrna ze zodpovědných zdrojů – třeba právě ta značky Julius Meinl.

21. Bezodpadová kavárna

Možná to zní jako sci-fi, ale kaváren, které se snaží redukovat množství vytvořeného odpadu je stále více. Objevte tu svou!

 

22. Biologicky rozložitelný kelímek 

Pořiďte si přenosný hrnek, který budete mít vždy s sebou. A pokud ho zapomenete, navštivte jednu z kaváren Julius Meinl. Kávu na cestu vám zde naservírují do biologicky rozložitelného kelímku.

 

23. Stará dobrá lžička 

K míchání kávy nepoužívejte jednorázová míchátka (ani ta dřevěná), která tvoří zbytečný odpad. Požádejte obsluhu o obyčejnou čajovou lžičku.

 

24. Sdílejte svůj názor 

Můžete tak pozitivně ovlivnit své okolí, aby se i ostatní zamysleli nad přípravou kávy. Inspirujte své přátele či přímo kavárny, které navštěvujete. 

 

Chcete nejnovější informace a tipy o udržitelnější produkci & přípravě kávy? Sledujte i nadále náš blog Julius Meinl.Dozvědět se více...

Přečtěte si více o kávě a čaji a oblíbených nápojích na jejich základě.

Zjistit více

Sdílej článek

Může vás také zajímat

Obecné

10 zelených tipů, jak mít udržitelnou kavárnu a podpořit byz

31.10.2022

Mít úspěšnou kavárnu, restauraci či hotel není zrovna hračka. Přestože by většina majitelů ráda provozovala své podniky udržitelnějším způsobem, v každodenním kolotoči povinností je těžké začít.

Obecné

1862 Vienna – prémiová kávová směs podle tajné receptury Ju

29.06.2022

Dědeček Christiny Meinl začínal každý den stejně – slepou degustací kávy. K rozlišení jednotlivých druhů a typů kávy nepotřeboval číst etikety – produkty společnosti Julius Meinl i konkurentů dokázal rozeznat i poslepu díky svým vytříbeným chuťovým buňkám. Jeho odbornost, oddanost a vášeň pro kávu nás inspirovala k vytvoření nové směsi pro espresso. Přivítejte historií inspirovanou 1862 Vienna.