Obecné

LÓGR. Dejme kávě druhou šanci

Lógr nepatří do koše – kávová sedlina obsahuje spoustu cenných minerálů a olejů, díky kterým z ní lusknutím prstu vyrobíte voňavý peeling, blahodárné hnojivo či efektivní čisticí prostředek. A protože chceme podporovat udržitelnější a ekologičtější životní styl, pro svou výslužku kávového lógru se od ledna můžete stavit do jakékoliv z kaváren Julius Meinl, které se zapojily do naší akce Lógr.

Dejte kávě druhou šanci: 9 jednoduchých tipů, jak doma využít lógr


  1. Luxusní tělový peeling


Vyrobte si doma přírodní peeling, který vaši koupelnu i pokožku provoní kokosově-kávovou vůní. Promíchejte hrst lógru (ideální je nahrubo namletý lógr z filtrované kávy) společně s kokosovým olejem. Po umytí naneste krouživými pohyby na vlhkou pokožku celého těla. Namletá káva odstraní odumřelé buňky a prokrví pokožku, zatímco kokosový olej dodá hloubkovou hydrataci. Obsažený kofein navíc pokožku zpevňuje a pomáhá bojovat s celulitidou. Ideální pro energetickou ranní sprchu! 


  1. Elixír pro zdravé vlasy


Kofein je jednou z nejčastěji skloňovaných účinných látek v přípravcích proti padání vlasů. Prokrvuje folikuly vlasových kořínků a dodává jim energii. Působí tak proti padání vlasů a podporuje jejich růst. Vlasový peeling je snadný – vezměte hrst jemného kávového lógru a vmasírujte ho do mokrých vlasů. Nechejte několik minut působit a poté vlasy umyjte běžným šamponem. 


  1. Aby to neklouzalo


Kávová sedlina perfektně nahradí sůl a zamezí klouzání zledovatělých míst – ať už chodníků či schodů. Na rozdíl od soli ale nepoškozuje povrchy. 


  1. Na zahrádku i do kompostu


Lógr je doslova nabitý manganem, draslíkem, hořčíkem a dalšími minerálními látkami, které rostlinám svědčí. Kávová sedlina posiluje kořínky rostlin a současně zlepšuje strukturu půdy. Díky ní je lépe provzdušněná, dobře absorbuje vodu. Pro své mírně kyselé pH je kávové hnojivo vhodné pro acidofilní rostliny (rododendrony, magnólie či borůvky). 

  1. Do kompostu


Naopak žížaly kávovou sedlinu milují. Proto je vhodné ji přidávat do zahradního či bytového vermikompostéru. Žížaly zdravému kompostu prospívají, protože hmotu provzdušňují a urychlují její rozklad. Lógr do kompostéru ideálně nepřidavejte mokrý. Nechejte jej nejdříve proschnout a poté nasypte dovnitř – zabráníte tak plesnivění. 


  1. Při úklidu domácnosti


Ať už se rozhodnete vycídit zašlé nádobí či špinavou vanu, kávová sedlina skvěle nahradí drátěnku či dokonce tekutý písek. Perfektně odstraní mastnotu a nečistoty, aniž by poškodila povrch. Lógr navíc pohlcuje zápachy, což se hodí při umývání dřevěných prkýnek, ze kterých odstraní nepříjemný zápach z česneku či ryb. 


  1. Pohltí zápach


Jak je zřejmé ze zmíněných tipů, lógr má v domácnosti široké využití a byla by škoda jej vyhodit. Pokud však lógr nasypete na dno odpadkového koše, pohltí zápach z odpadků. Kávovou sedlinu můžete na talířku umístit i do lednice, kde rovněž absorbuje nežádoucí pachy z uloženého jídla. 


  1. Odežene komáry i vosy


Vůně kávy je pro každého jejího milovníka jedním z nejpříjemnějších aromat. Rozhodně to ale neplatí pro hmyz. Z lógru se tak stává skvělý přírodní repelent proti vosám, komárům a mouchám. Suchou kávovou sedlinu stačí zapálit a žádná vosa se k vám nepřiblíží. Pokud chcete zahnat komáry či mouchy, před zapálením sedliny přidejte špetku suché bazalky. 


Sdílej článek

Může vás také zajímat

Obecné

Rozrůstáme se: K projektu Generations Program se připojuje U

05.06.2023

Zveme vás do dechberoucího světa pěstování kávy, kde farmáři vkládají do produkce kávových zrn každý den obrovské množství energie. A vy si tak ve vašem ranním šálku můžete vychutnat ten nejvoňavější nápoj. Pěstování kávy je těžká práce, vyžadující sílu, odolnost a neochvějnou lásku k řemeslu. Pro řadu rodin je to také životně nezbytný zdroj příjmů.

Obecné

Udržitelná budoucnost kávy – více o našem závazku

20.04.2023

Pro většinu lidí je šálek kávy součástí každodenní rutiny. A většina myšlenek ohledně kávy směřuje k tomu, jak si ji obstarat, připravit a případně vychutnat. Celých pět generací jsme se naplno věnovali právě zmíněným činnostem. Nyní se ale chceme zaměřit na něco jiného – zajímá nás dopad kávy na životní prostředí i na komunity, které ji produkují.

Obecné

Adventní kalendář Julius Meinl: 24 tipů, jak si vychutnat ká

01.12.2022

Kdo by neměl rád adventní kalendáře… My jsme si ale letos řekli, že to uděláme jinak. Odpustíme si trochu čokolády a namísto toho nabídneme něco netradičního – 24 praktických tipů, jak můžete svůj každodenní rituál pití kávy udělat ohleduplnější k životnímu prostředí.