Obecné

Exkurze světem exkluzivních káv: Od panamské Gejši až po Kopi Luwak

Pojďte se s námi vydat na průzkum opravdu výjimečných a unikátních káv, které jsou známé po celém světě. Ať už pro svou netradiční chuť nebo originální původ. Seznamte se s exkluzivními kávami, které ve světě milovníků kávy zanechaly nesmazatelnou stopu.

Panama Geisha: Proměna k dokonalosti


Ohlédneme-li se za historií kávových zrn, je tato káva ztělesněním inovace a pokroku. Pochází z panamské haciendy La Esmeralda – tedy z oblasti, která nebyla příliš populárním producentem kávy. Situace se změnila uvedením kávových zrn Panama Geisha na mezinárodní soutěži Cup of Excellence, kde porotce velmi zaujal její chuťový profil.


Živé citrusové tóny, květinová vůně a jemné tělo, které se téměř podobá čaji. Naprosto výjimečná káva se brzy stala synonymem kvality a uspokojí i náročné konzumenty. Zatímco kdysi si ji mohli vychutnat pouze profesionálové na baristických soutěžích, nyní si kávu užívají lidé po celém světě.
Jamaica Blue Mountain: Balanc nadmořských výšek


Káva pocházející přímo ze srdce Karibiku z oblasti Blue Mountain. Jde o raritní typ zrn rostoucích ve velmi specifických klimatických podmínkách. Pěstují se ve vybraných komunitách v regionech Saint Andrew, Saint Thomas, Portland a Saint Mary, a to ve výšce 900 až 1 500 metrů nad mořem. Káva vděčí za své kvality jedinečnému klimatu s pravidelnými srážkami a vulkanické půdě, která umožňuje velmi pomalý růst rostlin. 


Zrna Jamaica Blue Mountain pochází z odrůdy Typica Arabica. Charakteristická je pro ni dokonale vyvážená kombinace sladké, ořechové i ovocné vůně. Typická je i jemná acidita a hedvábné tělo. Originalita kávy spočívá nejen v její chuti, ale i v netradičním balení – zrna se z Jamajky dováží v dřevěných sudech.
India Monsooned Malabar


V rozmanitém světě kávových zrn vyniká India Monsooned Malabar, a to unikátním způsobem zpracování, ve kterém hrají zásadní roli monzuny. Kávová zrna se po sesbírání suší a poté jsou na několik týdnů vystavena větru a dešti, aby pak opět prošla procesem sušení. Výsledek? Plná vyvážená káva. 


Kávová zrna Moonsoned Malabar mají nízkou aciditu, středně těžké tělo a krémovou chuť s kořenitými podtóny, a tak jsou vhodná pro espresso.


Kopi Luwak


Nekonvenční kávový zážitek vám nabízí cibetková káva. Cibetky jsou malí noční savci, kteří konzumují zralé kávové třešně. Poté, co pecky projdou jejich trávicím traktem, jsou sesbírány, umyty a vysušeny. 


Kávová zrna Kopi Luwak se vyznačují jemnou aciditou a ovocně kořenitou chutí. Nárůst popularity této netradiční kávy bohužel vedl k rozšíření neetických praktik – jako je týrání zvířat či padělání zrn. 


Proto je i u vzácných kávových zrn důležité hlídat jejich původ. Spotřebitelům doporučujeme, aby si před testováním káv prostudovali, zda jsou etická tvrzení o udržitelnosti značky pravdivá.
Budoucnost: Inovace ve zpracování kávy


Vychutnávat si můžete nejen tradiční kávy, ale díky inovacím a novým technologiím celé nepřeberné portfolio kávových zrn. 


Ve společnosti Julius Meinl proto klademe důraz nejen na původ zrn, ale také na dodržování etických a udržitelných postupů. Podporujeme inovace – například anaerobní procesy, což jsou nové formy fermentace s využitím bakterií, kyselin či kvasinek. 


Metody zpracování kávy jsou nikdy nekončícím evolučním procesem, který nám umožňuje objevovat nové chutě kávových zrn. A vydávat se s nimi na další cesty plné dobrodružství a poznání.


Svět výjimečných káv

Podělíme se o naše znalosti:

Zjistit více

Sdílej článek

Může vás také zajímat

Obecné

Vídeňské pražení: vydejte se s námi na cestu tradičního praž

16.10.2023

Dosažení dokonalé rovnováhy mezi chutí a vůní je ve světě kávy skutečným uměním. Mezi různými kávovými profily vyniká vídeňské pražení kávy. Proč? Jediný šálek nabízí harmonickou směs chuti, tradice a sofistikovanosti.

Obecné

Den kávy 2023: Podporujeme živobytí pěstitelů kávy v Ugandě

15.09.2023

Stavíme tím na úspěchu projektu Generations Program, který si klade za cíl podpořit tradiční pěstitele kávy, ať už v rozšíření produkce, v investicích do pěstování kvalitnějších zrn či celkové diverzifikace příjmů.

Obecné

Rozrůstáme se: K projektu Generations Program se připojuje U

05.06.2023

Zveme vás do dechberoucího světa pěstování kávy, kde farmáři vkládají do produkce kávových zrn každý den obrovské množství energie. A vy si tak ve vašem ranním šálku můžete vychutnat ten nejvoňavější nápoj. Pěstování kávy je těžká práce, vyžadující sílu, odolnost a neochvějnou lásku k řemeslu. Pro řadu rodin je to také životně nezbytný zdroj příjmů.