Obecné

10 zelených tipů, jak mít udržitelnou kavárnu a podpořit byznys

Mít úspěšnou kavárnu, restauraci či hotel není zrovna hračka. Přestože by většina majitelů ráda provozovala své podniky udržitelnějším způsobem, v každodenním kolotoči povinností je těžké začít.

 Proto jsme pro vás vybrali 10 ekologických tipů, které můžete jednoduše zavést do provozu vašeho podniku. 


Hřát na srdci vás může i to, že z těchto kroků bude mít užitek nejen planeta a budoucí generace, ale i vaše podnikání.


 

1. Začněte s kompostováním odpadu

Dennodenně vidíte, kolik potravin skončí v koši. Je to nevyhnutelná realita našeho oboru. Pořiďte kompostér, díky kterému vyhozené jídlo můžete zužitkovat. Kompostování mění biologický odpad na úrodný humus. Ten můžete využít k založení zahrádky s ovocem, zeleninou či bylinkami – a vypěstovat si zde čerstvé suroviny pro vlastní restauraci. 


Nemáte pro kompostování či založení vlastní zahrady prostor? Zkuste kontaktovat ekologické či městské organizace, které vás dokáží nasměrovat.

 

Jak to prospěje vašemu podnikání?

Díky kompostování získáte zeminu bohatou na živiny – využít ji můžete sami pro sebe, nebo založit kompostovací komunitu s okolními restauracemi či kavárnami. Podělíte se tak o společný užitek i náklady. Navíc se tak poznáte s obdobně smýšlejícími lidmi, což je pro podnikání vždy výhoda.

 

2. Navažte spolupráci s dodavateli kávy a čaje, kteří podporují udržitelnost

Udržitelnost a sociální odpovědnost nejsou pro společnost Julius Meinl jen prázdné termíny – přesvědčit se o tom můžete z našich aktivit. Spolupracujte s dodavatelem, který je nejen ekologický sám o sobě, ale celkově přispívá k vytváření udržitelnějšího průmyslu kávy a čaje.

 

Jak to prospěje vašemu podnikání?

Nabízet ve své kavárně kávu a čaj s ekologickým certifikátem vás nejen odliší od konkurence, ale přiláká i nové zákazníky. Lidé raději nakupují u společností, se kterými sdílí stejné hodnoty – a ekologický přístup dokáží ocenit.

 

📷: © Cemera Photography

 

3. Biologicky rozložitelné nebo recyklovatelné kelímky

Své zákazníky znáte nejlépe právě vy. Dokážete tak odhadnout, zda by byli ochotni nosit si svůj vlastní cestovní hrnek na každodenní cappuccino s sebou. Motivovat je můžete třeba slevou či jiným typem bonusu.


Pokud to u vaší klientely fungovat nebude, přejděte na alternativní řešení – biologicky rozložitelné kelímky na kávu. 

 

Jak to prospěje vašemu podnikání?

Každý zákazník, který si na kávu přinese vlastní hrneček, vám šetří náklady na nákup jednorázových kelímků.

 

 

4. Šetřete vodou

Vodu všichni bereme za samozřejmost, a přitom je to jeden z nejcennějších zdrojů na planetě. A navíc – bez vody kávu prostě nepřipravíte. Zkuste zavést technologie či vymyslet metody pro úsporu vody. Své zaměstnance proškolte, jak tyto postupy aplikovat při každodenní práci.

 

Jak to prospěje vašemu podnikání?

Menší vodné stočné znamená nižší účty za vodu. A to je důležité – zvlášť když cena vody průběžně roste.

 

5. Snižte spotřebu energií

Výše uvedený bod můžete vztáhnout i na spotřebu energií. V praxi vidíme, že někdy stačí pro úsporu elektřiny jednoduchá opatření – třeba umístění cedule, která připomene poslednímu zaměstnanci zhasnout světla. Zkuste na téma úspory energií uspořádat týmový brainstorming. 

 

Jak to prospěje vašemu podnikání?

Ceny elektřiny rostou v posledních měsících závratnou rychlostí. Zavést úsporná opatření může být pro některé podniky i otázkou přežití.

 

6. Tiskněte účtenky jen na vyžádání

Ověřte si, zda zákazník papírovou účtenku opravdu vyžaduje, abyste ji netiskli zbytečně. Případně mu nabídněte možnost zaslání elektronické účtenky na e-mail.

 

Jak to prospěje vašemu podnikání?

Budete šetřit náklady na papír, čas i mentální energii.

 

 

7. Propojte se s ekologickou organizací a vzdělávejte se

Výše zmíněné tipy jsou aplikovatelné kdykoliv a kdekoliv. Zkuste se ale propojit s organizacemi či institucemi ve vašem regionu a zjistit, zda můžete k udržitelnosti svého podnikání přispět nějakým konkrétním způsobem.


Organizace zabývající se ekologií vám mohou dát tipy na byznys modely, které se ve vašem regionu dobře osvědčily.


Respekt k planetě se může odrážet i v interiéru či exteriéru podniku – třeba renovovaný starožitný nábytek dodá vaší kavárně originální atmosféru. Nebo se vydejte přesně opačnou cestou – zvolte nový nábytek z recyklovaných materiálů. 


 

Jak to prospěje vašemu podnikání?

Navazování kontaktů s místními ekologickými organizacemi rozšíří síť vašich zákazníků a dostanete se tak do širšího povědomí. 

 

8. Rozšiřte menu o rostlinné alternativy

Začněte jednoduše zavedením rostlinného mléka. A postupně zkuste do menu zařadit i veganská jídla, která jsou k planetě šetrnější. Přilákáte tak nové zákazníky, kteří právě tento způsob stravování preferují. 
9. Používejte ekologické čisticí prostředky

Namísto nekonečných rolí papírových utěrek přejděte na látkové utěrky z mikrovlákna. A místo chemických prostředků zvolte ekologicky šetrnější alternativy, které jsou stejně účinné. Prospějete tak nejen současnému životnímu prostředí, ale i tomu budoucímu, ve kterém budou žít naše děti.


10. Buďte na svou udržitelnost hrdí

 

Dejte lidem vědět, co všechno děláte, aby byla vaše kavárna či restaurace ekologicky udržitelnější. Není to vychloubání, ale nadšení pro správnou věc. Můžete jít ostatním příkladem a pozitivně je ovlivnit.

 

Vychutnejte si okamžik. O zbytek se postaráme my.

Zasvětili jsme Světový den kávy 2022 jedinému účelu – vyrábět lepší kávu pro vás i pro budoucí generace.

Zjistit více

Sdílej článek

Může vás také zajímat

Obecné

Vídeňská kavárenská kultura v jediné kapsli

09.07.2021

Většině lidí se při pojmu vídeňská kavárenská kultura vybaví jedinečná a inspirující atmosféra tamních kaváren. Co ji vlastně utváří? Okouzlující a vtipní číšníci, nádherné interiéry i hosté začtení do svých oblíbených novin. To vše tvoří nadčasovou a poklidnou atmosféru kavárny ve Vídni.