Jsme odborníci na kávu – od zrnka až k šálku nápoje

Tropické slunce, vulkanická půda a oblast mezi 23 stupněm severní až 25 stupněm jižní šířky. To jsou základní předpoklady pro vznik prvotřídní kávy. Následuje sběr kávových zrn, jejich odborné zpracovávání pražení a balení. Je to proces, který vyžaduje mnoho zkušeností, dovedností a neustálou kontrolu kvality.

leaf image

Vytváření nových směsí vyžaduje nejen zkušenosti a dovednosti, ale i kreativitu. To vše je nutné i k produkci stávajících kávových směsí – chuť a aroma kávy musí být přesně takové, jak si jej lidé oblíbili. A to navzdory různorodé sklizni i počasí. Víme, jak toho docílit.

Míchání kávových směsí

Pražení kávy

Pražení kávy je alchymie. Je zapotřebí mnoha let praxe, než toto řemeslo ovládnete. Julius Meinl založil první pražírnu kávy v Evropě před více než 150 lety. Využívala bubnovou techniku pražení kávy. Know-how a vášeň pro kávu se pak v rodině Meinlů předávaly z generace na generaci. 

 

Přímo v ústředí naší společnosti na adrese Julius Meinl-Gasse máme od roku 1911 vlastní pražírnu. Specializujeme se zde na tzv. vídeňský typ pražení. Ve zdejším kávovém studiu vyvíjíme všechny naše prémiové kávové směsi, speciální směsi a jednodruhové kávy.

 

Od roku 2005 pražíme kávu také v severoitalské Vicenze, kde se zaměřujeme na tmavší italský typ pražení. Snažíme se tak uspokojit nejrůznější chutě našich zákazníků.

 

Proces pražení kávy ve Vídni i Vincenze dnes řídí nejmodernější počítače. Vše ale kontroluje a osobně sleduje i odborník na pražení kávy, aby byla zaručena ta nejvyšší kvalita.

Pražení kávy

Stupeň pražení zásadně ovlivňuje vlastnosti kávy a je důležitý pro správnou přípravu různých typů nápojů.

Světlé pražení

...bohaté na chuť i aroma. Typická je vyšší acidita a sladkost, tělo je méně plné. Perfektní pro přípravu filtrované kávy.

Střední pražení

...tzv. vídeňské pražení, dává vyniknout všem původním chutím a tónům kávových zrn. Středně pražené kávy jsou bohaté na aromatické karamelové tóny, jejich kyselost je o něco nižší. Vhodné pro typické vídeňské kávy.

Tmavé pražení

...silné a plné tělo kávy s intenzivní karamelovou chutí. Káva je aciditní jen málo, a proto je ideální pro přípravu espressa.

 

Balení kávy

Pražená káva, ať už zrnková či mletá, je produkt citlivý na okolní prostředí. Abychom zachovali její prvotřídní aroma, musíme zvolit správnou formu balení. Jedině tak kávu na cestě k vám ochráníme před působením kyslíku, vlhkosti, tepla a světla.

Příprava kávy

Abyste z pražených kávových zrn získali tu nejlahodnější chuť, musíte dbát i na jejich správné mletí a následnou přípravu. Nákup zelených zrn, kontrola jejich kvality a produkce výběrové kávy je naše starost. Dále však kvalita nápoje spočívá ve vašich rukou. Chcete-li dosáhnout dokonalé chuti, zvolte správnou metodu přípravy – poraďte se s našim týmem.

Managing Director, Julius Meinl Rakousko

Christina Meinl

„Za uplynulých 157 let se stal Julius Meinl synonymem pro tu nejkvalitnější kávu včetně kávových speciálů. Jsem zástupcem páté generace rodiny Meinl, a proto se cítím osobně zodpovědná za kvalitu naší týmové práce a růst. Chceme být v kávovém průmyslu úspěšní i nadále.“

Po více než 5 generací koluje našimi žilami káva. Podělíme se s vámi o více než 150 let našich zkušeností s její dokonalou přípravou.

 

Naučíme vás správně připravit různé typy kávy – od nastavení mlýnku, napěnění mléka až po vytváření konkrétních kávových speciálů. Provedeme vás vídeňskou kavárenskou kulturou. Přihlaste se do naší Kávové akademie ve Vídni nebo do školiícího střediska v České republice.

 

Rezervujte si místo

Kávová akademie

Příprava

Návod na perfektní espresso

Pro přípravu dokonalého šálku espressa potřebujete z kávových zrn dostat maximum. Držte se proto následujících bodů:

 • Teplota vody (90–96 °C)
 • Kvalita vody (3–6 ° dH celková tvrdost a 2–4 °dH přechodná, tzv. (karbonátová) tvrdost)
 • Množství mleté kávy (SCA doporučuje dávku 7 až 10 gramů na jednu kávu)
 • Množství espressa (25–35 ml tekutiny včetně pěny)
 • Doba extrakce (ideálně 20–30 vteřin)
 • Síla pěchování kávy (okolo 15 až 20 kg – v závislosti na hrubosti mletí a množství připravené kávy)

Návod na dokonalou mléčnou pěnu

Pro správné našlehání mléčné pěny se držte následujících bodů:

 • Studená kovová konvička s úzkou a rovnou výlevkou
 • Čerstvé a vychlazené mléko (teplota 4 °C)
 • Čím vyšší je obsah tuku, tím rychleji mléko získá strukturu (ideálně 3,3–3,6 %)
 • Během ohřívání mléka kontrolujte rukou na stěně konvičky jeho teplotu
 • Mléko nepřehřívejte (ideální je teplota 60–65 °C), jinak opět ztratí požadovanou strukturu
 • Zvolte kovovou konvičku vhodné velikosti: malá = 1 šálek, střední = 2 šálky, velká = 4 šálky
Může vás také zajímat...

Nabídky na míru

Chcete být konkurenceschopní? Pak musíte svým zákazníkům poskytovat profesionální servis a příjemné zážitky. Vyberte si pro dodávání kávy dobrého partnera. Takového, který má zkušenosti se všemi druhy podniků – od trendy kaváren a špičkových restaurací až po elegantní hotely.

 

Přečtěte si víc

Váš perfektní šálek

V čem se skrývá tajemství naší skvělé kávy a lahodných čajů? V péči, kterou věnujeme každému čajovému lístku a kávovému zrnku. A to po celou jejich cestu – z farmy či plantáže až do šálku, který držíte právě v ruce.

 

Přečtěte si víc

Vídeňská kavárenská kultura

Vůně, barva, chuť – jednotlivé kávové nápoje se od sebe mohou velmi lišit. Objevte tradiční kávové speciality existující po celá staletí. Nesou jména slavných spisovatelů, skladatelů a aristokratů – a také dnes chutnají stejně, jako v době, kdy byly poprvé připraveny.

 

Přečtěte si víc