Obecné

Chvilka s čajem: Rozhovor s Thomasem Meinlem

Čaj byl odjakživa důležitou částí nabídky Julius Meinl. Už v roce 1862 prodával Julius Meinl I. vedle potravin a kávy také nejrůznější čaje. Zeptali jsme se proto Thomase Meinla staršího, co pro něj osobně představuje čaj, který už tak dlouho našim zákazníkům nabízíme. 

Co pro vás znamená čaj Julius Meinl?


Pracoval jsem dlouho přímo v oddělení čaje společnosti Julius Meinl. A moc dobře si pamatuji, kolik času jsme strávili ochutnáváním různých vzorků čaje. Dodnes si dokážu vybavit intenzivní vůni některých z nich.


Absolvoval jste dokonce speciální trénink pro čajové experty, že?


Ano. Strávil jsem několik měsíců v Hamburku, kde jsem prošel školením o čaji ve zdejším tradičním čajovém obchodě. Během tohoto období jsem se o čajích naučil hodně.


Zanechalo ve vás něco trvalý dojem?


Určitě. Neustále mě ohromuje, jak široká škála čajů na světě existuje.


A vzpomínám si také cestu do Fríska na severozápadu Německa. Lidé tam konzumují neuvěřitelné množství černého čaje. Tamní brakická voda totiž nebyla moc dobrá k pití, a tak to byl před 200 lety jediný způsob, jak ji udělat pitelnou. Východní Frísko si tak vytvořilo silnou kulturu pití čaje. 


Strávil jste hodně času ve Velké Británii, kde je čaj také velmi oblíbený. Jaké jsou vaše asociace se zdejší čajovou kulturou?


Vždy mě fascinoval tzv. dělnický čaj. Živě si pamatuju, když jsem ho poprvé ochutnal na nádraží Paddington v Londýně, kde ho popíjela skupina dělníků během pracovní přestávky. Byl pozoruhodně silný a připravený tak, aby jim po dlouhé práci dodal energii. 


Záměrem společnosti Julius Meinl, je vytvářet nezapomenutelné okamžiky spojené s šálkem dobrého čaje. Vybavíte si nějaký takový okamžik?


Myslím, že káva a čaj jsou si v tomto ohledu podobné. Vychutnáváte-li si šálek dobrého čaje nebo kávy s přáteli, je to vždy nezapomenutelný okamžik. Příležitost vést hluboké či veselé konverzace. Připadá mi skvělé, jak zásadní roli hraje čaj v mnoha kulturách po celém světě.


Podívejte se třeba do Číny či do Japonska, kde má pití čaje hluboké kořeny a hraje stěžejní roli – při nejvýznamnějších okamžicích se zde servíruje či konzumuje čaj. Fascinuje mě pozorovat jejich čajové obřady a jejich roli ve společenských situacích. Příprava čaje se tam řídí přísnými pravidly.


Jak se za dobu vašeho působení ve společnosti změnil sortiment čajů Julius Meinl?


Největší změnou, kterou jsem zaznamenal, je změna myšlení – ve způsobu, jak vyrábíme a vozíme naše čaje k zákazníkům. Zaměřujeme se čím dál více na udržitelnost, což současně posiluje i naše podnikání. 


Společnost Julius Meinl prosazuje nové inovativní způsoby, jak produkovat čaj s ohledem na životní prostředí. Kompletně jsme přehodnotili náš přístup k celému hodnotovému řetězci výroby a dovozu čaje. Touto změnou prochází v posledních letech mnoho průmyslů a je to zajímavé. Jsem rád, že jsme stejně jako na začátku, pořád stejní průkopníci. Těším se, že budu mít možnost sledovat, jak nabízíme prémiový čaj nejen našim současným zákazníkům, ale i budoucím generacím. 


A teď už poslední, ale přesto důležitá otázka – jaký je váš oblíbený čaj?


Mám moc rád naše Darjeeling Happy Valley. Skvělý je i název této čajové zahrady. Černé čaje mě moc baví. A vychutnám si i cejlonský čaj z oblasti Nuwara Eliya nebo silný Assam. 


Obraťte se na naše odborníky!

Zajistěte, aby se ve Vašem podniku podával pouze ten nejlepší prémiový čaj.

Kontaktujte nás

Sdílej článek

Může vás také zajímat

Obecné

10 zelených tipů, jak mít udržitelnou kavárnu a podpořit byz

31.10.2022

Mít úspěšnou kavárnu, restauraci či hotel není zrovna hračka. Přestože by většina majitelů ráda provozovala své podniky udržitelnějším způsobem, v každodenním kolotoči povinností je těžké začít.

Obecné

1862 Vienna – prémiová kávová směs podle tajné receptury Ju

29.06.2022

Dědeček Christiny Meinl začínal každý den stejně – slepou degustací kávy. K rozlišení jednotlivých druhů a typů kávy nepotřeboval číst etikety – produkty společnosti Julius Meinl i konkurentů dokázal rozeznat i poslepu díky svým vytříbeným chuťovým buňkám. Jeho odbornost, oddanost a vášeň pro kávu nás inspirovala k vytvoření nové směsi pro espresso. Přivítejte historií inspirovanou 1862 Vienna.

Obecné

Vídeňská kavárenská kultura v jediné kapsli

09.07.2021

Většině lidí se při pojmu vídeňská kavárenská kultura vybaví jedinečná a inspirující atmosféra tamních kaváren. Co ji vlastně utváří? Okouzlující a vtipní číšníci, nádherné interiéry i hosté začtení do svých oblíbených novin. To vše tvoří nadčasovou a poklidnou atmosféru kavárny ve Vídni.