General

Twoja lista noworocznych postanowień na 2022 rok, jeśli chcesz zostać kawowym ekspertem!

Pasjonujesz się kawą? To zainteresowanie zdecydowanie wykracza poza zwykłą degustację? Chcesz rozwijać swoje umiejętności i wiedzę o kawie w Nowym Roku?

Wyobrażasz sobie, że jesteś takim koneserem, że możesz rozpoznać mieszankę po prostu wąchając ją i zidentyfikować różne subtelne nuty w filiżance?

 

Poprosiliśmy naszych wewnętrznych ekspertów, aby przygotowali listę rzeczy, które możesz zrobić, aby rozpocząć swoją podróż do zostania certyfikowanym kawowym ekspertem. (Uwaga: ten przewodnik nie zapewni Ci żadnego certyfikatu, ale mnóstwo uznania i satysfakcji😊).

 

1.  Informacje i ciekawostki o kawie

 

Proces produkcji filiżanki kawy składa się z wielu etapów, które mogą wpływać na jej smak.

 

Od miejsca uprawy (w tym na jakiej wysokości rośnie) do sposobu obróbki kawy, rodzaju suszenia i tak dalej. Istnieje wiele czynników na drodze ziarna, które wyjaśniają, dlaczego ta kawa smakuje i pachnie ze wzgledu na metodę jej przygotowania. Jeśli naprawdę chcesz zrozumieć kawę tak, jak sommelier rozumie wino, musisz nauczyć się historii stojącej za nią. 

 

Możesz rozpocząć swój przyspieszony kurs od tego, co należy wiedzieć o ziarnie kawy.

 

Następnie możesz to zrobić, traktując każdą kawę, którą pijesz w kawiarni, jak książkę, którą warto przeczytać. Przy zamawianiu poproś baristę o informacje na temat ziaren, mieszanki i palarni; możesz nawet poprosić o pokazanie opakowania.

 

Zrób kilka notatek na temat tych szczegółów, a następnie wróć do domu i zanurz się w internetowej króliczej norce, badając, jak powstała ta konkretna torebka kawy. Oto lista rzeczy, które musisz poznać, znaleźć w Internecie (ponieważ całą potrzebną wiedzę znajdziesz w Internecie, na naszym blogu i w zasobach edukacyjnych na naszej stronie internetowej ;-), aby zacząć sprwadz:

  • Jaka jest różnica między jasnym a ciemnym paleniem kawy?
  • Jak kawa jest uprawiana w różnych częściach świata i jak to wpływa na jej smak?
  • Jakie są rodzaje ziaren kawy?

 

 

2. Zrezygnuj z cukru i mleka w kawie

 

Jeśli jesteś osobą, która już pije czarną kawę bez żadnych dodatkowych składników, możesz pominąć ten punkt i pogratulować sobie.


Tymczasem, jeśli pijesz kawę zazwyczaj z cukrem lub mlekiem (roślinnym lub innym), możemy sobie wyobrazić, że podczas czytania na twojej twarzy pojawia się grymas.


Wiemy, że nie będzie to łatwe, ale jeśli naprawdę chcesz docenić wszystkie delikatne smaki kawy, musisz próbować czystej czarnej kawy. Jeśli dodasz coś do swojego naparu, to zmienisz i zagłuszysz jaj naturalny, prawdziwy smak.

 

3. Weź choć raz udział w cuppingu kawy

Założyciel firmy Julius Meinl zaczynał każdy dzień od ślepych testów kawy. Podczas tych degustacji identyfikował wszystkie swoje produkty w porównaniu z konkurentami. To właśnie poświęcenie i pasja, których pragniesz w swoim życiu, jeśli chcesz zostać prawdziwym kawowym ekspertem.

Nie sugerujemy, abyś rozpoczynał cupping filiżanki kawy z zawiązanymi oczami, ale sugerujemy, abyś sprawdził czy rozpznasz wśrod innych  swoją ulubioną. 

 

Koneserzy kawy, którzy biorą udział w sesjach cuppingowych, bez wątpienia entuzjastycznie witają nowicjuszy i jeszcze bardziej entuzjastycznie odpowiedzą na wszelkie pytania. Jest tylko jedna rzecz, którą my, kawowi szaleńcy, kochamy bardziej niż popijanie naparu, a jest to rozmowa o kawie pomiędzy popijaniem naparu.


Po prostu sprawdź, jakie cuppingi odbywają się w Twojej okolicy.

 

4. Spróbuj różnych rodzajów kawy

OK, więc prawdopodobnie masz kilka ulubionych rodzajów kawy,  zamawianych u lokalnego baristy – każdy ma bratnią kawową duszę.

 

Jeśli zamierzasz wytrenować swoje kubki smakowe, aby stać się samurajem degustacji kawy, który może wyczuć wszystkie smaki zawarte w kawie, od orzechowego po czekoladowy owocowy i kwiatowy to musisz próbować, kosztować i degustować różnych naparów oraz rodzajów.


Zacznij od góry tablicy baristy (która prawdopodobnie zaczyna się od Espresso) i idź w dół, a jeśli nie oferują wszystkich rodzajów napojów kawowych, przejdź do innej kawiarni, która to oferuje.

 

5.  Sprawdź sztukę parzenia kawy w domu

To może być dość przytłaczające, gdy spojrzysz na półki po wszystkich akcesoriach w każdej specjalistycznej kawiarni w dzisiejszych czasach. Jednak jedną rzeczą, która powinna znaleźć się na szczycie listy noworocznych postanowień, jest zpoznanie się do czego one wszystkie służą.

 

Ziarna wpływają na smak kawy, ale również metoda parzenia.

 

Członkini rodziny V pokolenia Meinl, była prezesem Specialty Coffee Association i jest zagorzałą miłośniczką kawy, Christina Meinl, powiedziała kiedyś: „nie wybiera się metody parzenia ziaren, to ziarno wybiera swoją metodę”.


Miała na myśli to, że część procesu próbowania i dopasowywania właściwej metody parzenia do właściwych ziaren to połowa zabawy z bycia kawowym ekspertem i jest jedynym sposobem, aby wydobyć z kawy absolutnie to, co najlepsze.


Nie zalecamy od razu kupowania wszystkich dostępnych na rynku urządzeń do parzenia kawy, ale zamiast tego zacznij od zakupu jednego lub dwóch urządzeń i poszerz swoje horyzonty porównując smak kawy z różnych metod.


Nie spiesz się, naucz się, jak przygotować każdą metodę parzenia na różne sposoby i dopiero potem przejdź do następnej.


Polecamy zacząć od najwspanialszej z nich wszystkich, metody parzenia Pour Over.


Sugerujemy również zaopatrzenie się we French press, ponieważ jest to kolejny prosty i świetny sposób na zaparzenie doskonałej kawy.

 

 

 

 

6. Kup wysokiej jakości młynek i wagę do kawy

Młynek jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych narzędzi w Twojej przygodzie z kawą. Bardzo ważne jest, aby zmielić ziarna na chwilę przed zaparzeniem, aby zachować najwiekszy bukiet smakowy.  


Równie ważne jest, aby młynek przygotował ziarna w odpowiedniej konsystencji do wybranej metody parzenia.


Drugim sprzętem, którego będziesz potrzebować, jest zestaw wag do kawy. W mistrzostwie kawy jest dużo precyzji, dlatego jest wiele momentów, kiedy będziesz musiał zważyć ilość parzonej kawy z dokładnością co do grama.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Przeczytaj więcej o napojach na bazie kawy i herbaty, ich przygotowywaniu oraz popularnych recepturach.

Zobacz więcej

Udostępnij artykuł

To również może Cię zainteresować

General

5 metod parzenia, które powinien opanować każdy miłośnik kaw

05.10.2021

Kiedy ktoś prosi o „filiżankę kawy”, czy twoja głowa nie wypełnia się po brzegi lawiną pytań uzupełniających? Czarna czy z mlekiem? Włoska Moka czy French Press?

General

Przyszłość napojów roślinnych w świecie kawy

23.12.2021

Kiedy ludzie przebudzili się z kryzysu związanego ze zmianami klimatycznymi, nasza dieta zaczęła się dramatycznie zmieniać. Jesteśmy w trakcie ekscytującej, radykalnej, zielonej rewolucji, która wpływa na wszystkie aspekty tego, jak tworzymy i konsumujemy żywność oraz napoje. A świat kawy nie jest wyjątkiem.

General

7 podstawowych faktów na temat ziaren kawy, które powinni zn

05.10.2021

Przedstawiamy pierwszą część serii naszych porad „Coffee Lovers Part 1”, w których będziemy chłonąć naukę o kawie.