Recepty na kávové speciality nejen z Vídně


Vůně, barva, chuť – jednotlivé kávové nápoje se od sebe mohou velmi lišit. Objevte tradiční kávové speciality existující po celá staletí. Nesou jména slavných spisovatelů, skladatelů a aristokratů. I dnes chutnají stejně jako v době, kdy byly poprvé připraveny. 

Základ pro všechny recepty

Espresso

  • coffee-beans 7–10 gramů čerstvě namleté kávy
  • weight Síla pěchování kávy 15–20 kg
  • time-clock Během 20–30vteřinové extrakce vyprodukujte 30 ml kávy (včetně cremy)
product image

Podávejte v malém šálku kónického tvaru, který zvýrazní nazlátlou hnědou cremu Serve it in a small, preheated cup, showing the rich brown crema.

Schwarzer

Malý i velký Schwarzer se připravuje z klasického nebo dvojitého espressa. Je potřeba 7 nebo 14 gramů kávy a 3 nebo 6 cl vody. Doba extrakce je 20–30 vteřin.

Brauner

Malý nebo velký Brauner se připravuje z klasického či dvojitého espressa, ke kterému se podává smetana v mlékovničce. Díky tomu si kávu můžete vychutnat přesně podle svého vkusu. 


Lungo (Verlängerter)

Shot klasického espressa podávaný ve velkém šálku s trochou horké vody servírované zvlášť. Další možností přípravy lunga je naplnit velký šálek do poloviny horkou vodou a do ní přidat espresso. Lze servírovat s mlékem i bez.

Vídeňská káva (Einspänner)

Espresso podávané se šlehačkou a trochou moučkového cukru. Tradičně se servíruje ve sklenici s ouškem.

Melange

The Melange

  • coffee-beans Základem je espresso ze 7–10 gramů čerstvě namleté kávy. Servírujeme ve velkém šálku, doplněné napěněným mlékem.
  • weight Síla pěchování kávy 15–20 kg
  • time-clock Během 20–30vteřinové extrakce vyprodukujte 30 ml kávy (včetně cremy)
product image

Melange je velmi typická vídeňská kávová specialita. Obsahuje malé espresso servírované v lungo šálku s lehce napěněným mlékem a mléčnou pěnou.

Kaffee verkehrt (Latte Macchiato)

Verkehrt znamená v němčině „naruby“ – tento nápoj se tak jmenuje proto, že barista začne nejprve připravovat mléčnou pěnu a až poté espresso. Do vysoké sklenice vlijte napěněné mléko, nechte chvíli vychladnout a mezitím připravte espresso. Horký shot espressa pomalu vlijte do sklenice, abyste zachovali vrstvy.

Františkán

Káva podobná melange, ve které mléčnou pěnu nahrazuje šlehačka. Klasické espresso ve velkém šálku dolijte teplým mlékem a navrch přidejte šlehačku. Vše v poměru ⅓ kávy, ⅓ mléka, ⅓ šlehačky. 

Fiaker / Fiakr

Káva tvořená dvojitým espressem (2 shoty) a rumem nebo ovocnou pálenkou – ideálně slivovicí. Součástí je trocha cukru, šlehačky a koktejlová třešeň k dozdobení. Nápoj servírujte ve sklenici s ouškem. Tuto kávu popíjeli v minulosti kočí řídící kočár se dvěma koňmi – praktické ouško jim umožňovalo vychutnávat si nápoj i při jízdě. Aby se předešlo nehodám, nařídil složení tohoto nápoje samotný císař. Pro potěšení kočích byla přidána kapka slivovice. 


Marie Terezie

Klasická delikatesa vídeňských kaváren nesoucí jméno habsburské panovnice. Základem je dvojité espresso s pomerančovým likérem. Navrch přidejte šlehačku a pomerančovou kůru. Můžete servírovat s cukrem k doslazení nápoje.