General

5 metod parzenia, które powinien opanować każdy miłośnik kawy

Kiedy ktoś prosi o „filiżankę kawy”, czy twoja głowa nie wypełnia się po brzegi lawiną pytań uzupełniających? Czarna czy z mlekiem? Włoska Moka czy French Press?

Tak, to już druga odsłona naszej serii postów Coffee Lovers .

 

Funkcjonujesz w świecie w którym” filiżanka kawy’ może oznaczać tak wiele róznych napojów, a rodzaj kawy zależy w dużej mierze od metody parzenia, której używasz.

 

Oto 5 najpopularniejszych metod parzenia:

 

1. Moka 

Ta metoda parzenia jest łagodną wersją metody espresso. Co to dokładnie znaczy, że kawa jest delikatniejsza?

 

Podobnie jak w ekspresie do kawy, ciśnienie pary przepycha wodę przez idealnie zmieloną kawę, ale pod znacznie niższym ciśnieniem. Nie oznacza to jednak, że smaki jest identyczny. Wręcz przeciwnie, kawa przygotowana w dzbanku moka jest mniej oleista. Może brakować jej cremy, która jest nieodłącznym elementem espresso, ale jest to świetna alternatywa, gdy masz ochotę na mocną kawę, ale nie masz dostępu do ekspresu kolbowego.

 

Nasze wskazówki dotyczące parzenia we włoskim stylu moka:

 • napełnij garnek do moki gorącą wodą zamiast zimnej

 • zdejmij dzbanek z ognia, gdy kawa jest gotowa (wtedy, gdy usłyszysz dźwięk gotującej się kawy)

 • należy serwować kawę w filiżance zaraz po zakończeniu parzenia, aby uniknąć przypalenia.

 

 

2. French Press

French Press to wspaniały wynalazek, jeśli weźmie się pod uwagę jego prostotę – dzbanek z tłoczkiem/filtrem, który oddziela zmieloną kawę od wody, powoli spychając ją na dół.

 

Jak można się domyślić, to francuski wynalazek z XIX wieku.

Przygotowanie jest tak proste, jak się wydaje (to znaczy, jeśli dobrze zmielisz kawę) – zalej kawę gorącą wodą i pozostaw do zaparzenia przez 3 do 5 minut, a następnie wciśnij regularnym płynnym ruchem tłok (ale rób to powoli, wywierając stały nacisk przez cały czas).

To jedna z wszechstronnych metod warzenia. Dokonywanie drobnych poprawek może dostarczyć bardzo różnych smaków, a sekret tkwi w mieleniu. Upewnij się, że zmielenie jest średnio grube, ponieważ bardzo grube mielenie zapcha filtr, a drobne mielenie trafi do naparu.

 

Nasze wskazówki dotyczące parzenia we French Press:

 • użyj grubo zmielonej kawy

 • pozostaw do zaparzenia (od 3 do 5 minut)

 • serwuj natychmiast po zaparzeniu.

 

3. V60 pour over

Metoda parzenia V60 może wyglądać na projekt naukowy, jednak nikt nie powinien dać się zastraszyć pozornie niewygodnej metodzie V60.

Jest to klasyk ręcznego parzenia, który zapewnia delikatną, aromatyczną kawę.

Metoda obejmuje filtr przelewowy V60, tzw. dripper i szklany serwer lub filiżankę.

Żeby przygotować kawę tą metodą najpierw musisz odmierzyć i zmielić kawę. Jeśli chcesz uzyskać najlepszy efekt użyj wagi, żeby dokładnie określić ilość kawy. Umieść papierowy filtr w górnej części drippera V60 i dodaj tam zmieloną kawę (zalecamy przelania filtra i filiżanki/karafki gorącą wodą przed dodaniem kawy). Następnie stopniowo wlewaj odmierzoną ilość wody na powierzchnię kawy, wykonując ruch obrotowy.

Metoda V60 to proces, który wymaga cierpliwości i precyzji. Jednak nagrodą jest kawa o kompleksowym smaku.

 

Nasza wskazówka podczas parzenia V60:

 • zdecyduj się na jasno paloną kawę
 • grubość mielenia powinna być porównywalna z wielkością drobinek cukru
 • jeśli chodzi o parzenie – dodaj trochę wody i odczekaj 30-40 sekund; dodaj resztę wody i odczekaj kolejne 50 sekund. Najlepiej jakby cały proces zajął około 2:30-3 minut
 • gdy wlejesz ostatnią porcję wody, zamieszaj delikatnie dripperem. Stworzy to równą i płaską strukturę na górze
 • pamiętaj: każdy gram kawy wchłonie 2 gramy wody. Bądź super precyzyjny w odmierzaniu wody.

 

4.  Espresso

Jest to najczęstszy sposób parzenia kawy w kawiarni, jednak niewielu decyduje się na tę metodę w domu, ponieważ wymaga profesjonalnego ekspresu kolbowego, aby zrobić to dobrze.

 

Gorąca woda pod wysokim ciśnieniem jest przepuszczana przez warstwę zwartej, drobno zmielonej kawy w filtrze typu porta. Z tego otrzymujesz zastrzyk intensywnie skoncentrowanej kawy o gęstym body i intensywnym smaku.

 

Nasze wskazówki dotyczące parzenia espresso:

 • ustaw odpowiedni stopień mielenia w młynku

 • równomiernie rozprowadź mieloną kawę w kolbie i ubij, aż całość ładnie się sprasuje

 • ekstrakcja powinna trwać od 20 do 30 sekund

 • zalecana proporcja to 1:2.

 

5. Aeropress

Ta metoda pojawiła się dopiero w 2005 roku, kiedy profesor uczelni Stanford, Alan Adler, zaprojektował to urządzenie. Rozpoczął swoje prace, ponieważ chciał znaleźć sposób na wyprodukowanie kawy o wspaniałym smaku, bez kwasowości i goryczki.

 

Aeropress szybko zyskał na popularności, a w krótkim czasie od jego pierwszego użycia zaczęły odbywać się mistrzostwa poświęcone parzeniu kawy tylko tą metodą. Ma to ogromny związek z tym, że jest to jedna z najbardziej wszechstronnych metod parzenia!

 

Możesz eksperymentować z różnymi temperaturami, stopniami mielenia kawy i metodami, aby stworzyć idealny napar. Jeśli uda Ci się odpowiednio dobrać te wszystkie parametry Aeropress pozwoli Ci uzyskać kawę o gładkiej teksturze i niskiej kwasowości.

W trakcie parzenia wykorzystywane jest niewielki ciśnienie, a działa to tak, że wsypujesz kawę do Aeropressa, dolewasz gorącą wodę, a następnie przy pomocy tłoka przeciskasz całość w dół. Kawa filtruje się przy pomocy cienkiego, papierowego filtry, który zakłada się na koniec Aeropressu.

 

Piękno tego małego gadżetu polega na tym, że wymaga bardzo mało czyszczenia i jest stosunkowo prosty w użyciu. Aha, a do tego tworzy niesamowitą kawę!

 

Nasza wskazówka dotycząca parzenia kawy w Aeropressie:

 • użyj metody odwróconej – odwróć Aeropress do góry nogami i zanurz zmieloną kawę w wodzie na dłuższy czas
 • idealny czas parzenia powinien wynosić od 2 do 3 minut
 • wypróbuj metodę bypassu – zrób skoncentrowany napar w Aeropressie i dodaj do niej gorącą wodę.

 

Dostosuj stopień mielenie do metody parzenia

Jak wspominaliśmy powyżej, stopień mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak i należy go odpowiednio dostosować do preferowanej, wybranej metody parzenia. Poniżej znajdziesz różne stopnie mielenia przypisane do metod. 

 

Udostępnij artykuł

To również może Cię zainteresować

General

7 podstawowych faktów na temat ziaren kawy, które powinni zn

05.10.2021

Przedstawiamy pierwszą część serii naszych porad „Coffee Lovers Part 1”, w których będziemy chłonąć naukę o kawie.