General

7 podstawowych faktów na temat ziaren kawy, które powinni znać wszyscy prawdziwi kawowi smakosze

Przedstawiamy pierwszą część serii naszych porad „Coffee Lovers Part 1”, w których będziemy chłonąć naukę o kawie.

Jeśli jesteś osobą, która nie tylko pije kawę, ale fascynuje się nią, ma obsesję, czyta o niej najróżniejsze książki – mamy nadzieję, że poczujesz się tu jak w domu, konsumując fakty o muzie swojego życia, miejmy nadzieję, że nauczysz się kilku nowych rzeczy, a może w pewnym momencie napiszesz do nas długi i zaangażowany komentarz na portalach społecznościowych na temat swojej wiedzy o kawie.

W tym materiale zebraliśmy siedem podstawowych faktów na temat palonych ziaren kawy (jeśli to w ogóle jej PRAWDZIWA nazwa – zobacz fakt numer 1), który każdy Coffee Lovers powinien znać.

 

1. Ziarna kawy w rzeczywistości nie są ziarnami

Tak, to prawda. Ziarna kawy to w rzeczywistości nasiona, które można znaleźć w owocach kawy. Zdziwiony?

 

Jeśli posadzisz zielone ziarno kawy (czyli surowe ziarno, które nie zostało przetworzone) w odpowiednich warunkach, prawdopodobnie wyrośnie z niego zupełnie nowa kawowa roślina, mini krzak.

 

2.   Z technicznego punktu widzenia kawa to owoc

 

Jak wspomnieliśmy powyżej, ziarna kawy to nasiona zawarte w fioletowych lub czerwonych owocach (które mogą zmienić kolor na żółty lub pomarańczowy, gdy dojrzeją). Rosną na roślinie zwanej Coffea i tak jak zwykłe wiśnie, owoc kawy jest tzw. owocem pestkowym.

 

Więc następnym razem, gdy ktoś skomentuje wypitą przez Ciebie dużą ilość kawy, możesz odpowiedzieć szybką ripostą, w której zaznaczysz, że przynajmniej jesz dużo owoców…  To oczywiście żart,  bo tak naprawdę nie spożywasz żadnego owocu, z którego pochodzi ziarno kawy.

 

 

3.  Istnieje około 80 do 120 różnych rodzajów kawowca, ale tylko 4 z nich są obecnie używane do przygotowywania napoju, który wszyscy kochamy

Dwa dominujące gatunki kawy to kawa Arabica, która stanowi około 60 procent światowej produkcji – oraz Coffea Canephora, znana również jako Robusta.

 

Coffea Liberica (kawa Liberica) i Coffea Dewevrei (kawa Excelsa) to dwa inne gatunki uprawiane na znacznie mniejszą skalę, głównie dlatego, że popyt na nie jest niski (jest to głównie kwestia smaku, a czasem kwestia tego, jak łatwo je uprawiać i zbierać).

 

 

4.  Kawa przechodzi DŁUGĄ podróż, składającą się z wielu etapów, od ziarna do filiżanki

Wszystko zaczyna się od sadzenia nasion w dużych grządkach ogrodowych w zacienionych szkółkach. W zależności od odmiany, zwykle owocowanie kawowca zajmuje od 2 do 4 lat, po czym jest ono zbierane. Po zebraniu kawy przetwarzanie rozpoczyna się tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec zepsuciu się owoców. Ziarna są suszone, a nastepnie pozbawione warstwy łuski. Są sortowane według rozmiaru, pakowane w worki i eksportowane.

 

Następnie ziarna przechodzą proces degustacji zwany cuppingiem, podczas którego są testowane pod kątem jakości. Po wypaleniu stają się aromatycznym ziarnem, które większość z nas zna.

 

Wiedząc, jak skomplikowany jest proces produkcji kawy, doceniamy jej zalety jeszcze bardziej.  

5.  Jeśli kochasz je tak, jak twierdzisz, przechowuj ziarna w ciemnym i chłodnym miejscu

Brzmi jak sprzeczność z czymś, co kochasz, ale jeśli chcesz zachować tego wspaniały zapach i smak, który ożywa w procesie palenia, przechowuj ziarna w pojemniku, który chroni je przed światłem i jest hermetyczny. Ich największymi wrogami są światło, wilgoć, ciepło i tlen.

 

6.  Ziarna kawy są najczęściej przetwarzane na trzy sposoby

Przetwarzanie ziaren – oddzielanie owocu od nasion – jest jednym z najważniejszych etapów produkcji kawy i może mieć kluczowy wpływ na końcowy smak produktu. Najczęściej odbywa się to na trzy sposoby, które krótko opisaliśmy poniżej:

 

Metoda sucha (naturalna): jest najstarsza i zgodna z tradycją. Polega na rozłożeniu ziaren warstwami na powierzchni, na której są wystawione na działanie słońca. Jest to powszechna metoda w regionach uprawy kawy, które nie mają obfitości w wodę.

 

Metoda myta: najczęstsza wersja tego procesu polega na oderwaniu ziaren kawy od miąższu poprzez użycie maszyny zwanej jako depulper. Po wyjeciu ziarno jest umieszczane w zbiorniku na wodę, gdzie fermentacja zajmuje się pozostałym miąższem owoców oblegającym ziarno.

 

Honey process: jest to popularna metoda w Ameryce Środkowej. Proces ten obejmuje również maszynę do usuwania pulpy. Po przejściu przez nią ziarna trafiają prosto na stoły lub tarasy do suszenia. Dzięki pozostawionemu na ziarnach resztek miąszu, tą metodą uzyskujemy pełnie słodyczy oraz soczystości smaku kawy, wyczuwalnego w Twojej filiżance.

 

7.  Smak, jaki posiada ziarno kawy, jest tworzony przez wiele czynników, które łączą się we wspaniałej harmonii

Ziarno kawy to doskonały przykład na to, że matka natura jest niezwykle utalentowanym twórcą. Może to brzmieć nieco trywialne, ale to prawda. W naturze należy zaaranżować szereg warunków, aby każde ziarno wyrosło i pewnego dnia stało się pyszną kawą.

 

Wszystko, począwszy od odmiany kawowca, składu chemicznego gleby, ilości deszczu i słońca, a nawet wysokości, na której rośnie kawa, może wpłynąć na smak produktu końcowego. Naszym zdaniem to właśnie sprawia, że kawa jest tak piękna i fascynująca – to nauka, którą prowadzi natura, która sprawia, że nie ma dwóch takich samych porcji kawy.

 

Udostępnij artykuł